Trwa ładowanie...
17-06-2014 13:08

Stosunek do rządu - najnowszy sondaż CBOS

Z badania CBOS, przeprowadzonego na początku czerwca, widać poprawę notowań rządu, której towarzyszył wzrost poparcia dla PO oraz umocnienie dla premiera Donald Tuska. CBOS podkreśla, że czerwcowe oceny Rady Ministrów należą do najlepszych w ostatnich dwunastu miesiącach. Mimo to rząd ma 36 proc. przeciwników, a z Donalda Tuska, który kieruje Radą Ministrów, niezadowolonych jest 52 proc. badanych. Sondaż powstał przed ujawnieniem przez tygodnik "Wprost" afery podsłuchowej.

Stosunek do rządu - najnowszy sondaż CBOSŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d41xyfz
d41xyfz

Poparcie dla rządu

W porównaniu z majem nieco przybyło zwolenników urzędującego gabinetu (o 2 punkty, do 28 proc.), natomiast odsetek przeciwników w zasadzie się nie zmienił (36 proc.). Obojętność wobec rządu, tak jak miesiąc temu, deklaruje co trzeci badany (33 proc.).

Poparcie dla gabinetu Donalda Tuska zależne jest także od poglądów politycznych i uczestnictwa w praktykach religijnych. Badani utożsamiający się z prawicą oraz biorący udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu, częściej niż pozostali deklarują niechętny stosunek do rządu.

W potencjalnych elektoratach partyjnych urzędujący gabinet ma najwięcej zwolenników wśród wyborców PO, najmniej zaś wśród sympatyków PiS i Nowej Prawicy. Wyborcy PSL i SLD częściej deklarują sympatię niż niechęć do rządu, lecz przewaga ta nie jest tak zdecydowana jak w elektoracie PO. Z kolei respondenci bierni politycznie oraz osoby o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych częściej identyfikują się z przeciwnikami gabinetu Donalda Tuska niż z jego zwolennikami.

Oceny działalności rządu

Efekty pracy rządu również oceniane są lepiej niż miesiąc temu. Wprawdzie wciąż ponad połowa badanych negatywnie postrzega rezultaty jego działań (56 proc., spadek o 3 punkty), ale zwiększył się odsetek osób oceniających je pozytywnie (o 5 punktów, do 33 proc.).

d41xyfz

Akceptacja premiera

W ciągu ostatniego miesiąca poprawił się społeczny odbiór premiera. Zwiększył się odsetek respondentów zadowolonych z tego, że pracami Rady Ministrów kieruje Donald Tusk (o 5 punktów, do 34 proc.), zarazem zmniejszył się odsetek tych, którzy są niezadowoleni (o 4 punkty, do 52 proc.).

W elektoratach partyjnych jedynie sympatycy PO udzielają premierowi zdecydowanego poparcia. Wśród zwolenników PSL i SLD jest niemal tyle samo zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk, co niezadowolonych, natomiast wśród wyborców PiS, Nowej Prawicy, badanych biernych politycznie oraz respondentów o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych przeważa dezaprobata.

Najbardziej niezadowoleni z tego, że prezesem Rady Ministrów jest Donald Tusk, są zwolennicy PiS i Nowej Prawicy.

Zdaniem CBOS poprawa notowań gabinetu Donalda Tuska w ostatnim czasie ma związek – jak się wydaje – z pozytywnymi sygnałami płynącymi z gospodarki, które przekładają się na trochę lepsze nastroje społeczne, a także z zaangażowaniem rządu w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Do poprawy wizerunku urzędującego gabinetu mógł się również przyczynić, mimo wszystko dobry wynik PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-11 czerwca 2014 roku na liczącej 1044 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski

d41xyfz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41xyfz
Więcej tematów