Trwa ładowanie...
d3qfg0f
23-04-2011 20:15

Staroobrzędowcy będą czuwać przy grobie Jezusa

Nocnym czuwaniem rozpoczynają obchody świąt wielkanocnych wyznawcy Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego na Suwalszczyźnie. Wielkanoc to najważniejsze święta u staroobrzędowców.

d3qfg0f
d3qfg0f

Czuwanie w molennach (kościołach) trwa całą noc, do ok. 4 rano. Staroobrzędowcy modlą się w tym czasie i czytają ewangelię. W niedzielę rano siadają do stołu świątecznego.

Wyznawcy Kościoła staroobrzędowego nie dzielą się, jak katolicy, jajkiem podczas wielkanocnego śniadania; chociaż robią pisanki i spożywają jajka podczas świąt. Święta obchodzone są przez cały tydzień, do soboty. W tym roku święta wielkanocne przypadają u nich w tym samym czasie co u katolików.

Społeczność staroobrzędowców stanowi odłam Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Prześladowani przez cara rozłamowcy szukali schronienia głównie na Litwie i w Polsce. Pod koniec XVIII wieku dotarli do naszego kraju i założyli kilkanaście wsi na Suwalszczyźnie.

Staroobrzędowcy to obecnie jedna z najmniejszych w Polsce grup religijnych. Ocenia się, że jest ich od tysiąca do dwóch tysięcy, z czego 600 osób mieszka na Suwalszczyźnie. W Suwałkach, Wodziłkach, Gabowych Grądach i Wojnowie są ich rady naczelne. W Gabowych Grądach mieszka najwięcej, około dwustu staroobrzędowców.

d3qfg0f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qfg0f
Więcej tematów