Trwa ładowanie...
d45ypxv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Stanowczy dokument biskupów przeciwko mafii

Członkowie mafii nie mogą organizować procesji religijnych ani w nich aktywnie uczestniczyć; księża mają wspierać ofiary mafiosów i trzymać się z daleka od przestępczości zorganizowanej- takie są zalecenia biskupów z Kalabrii na południu Włoch dla proboszczów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stanowczy dokument biskupów przeciwko mafii
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d45ypxv

Biskupi z tego regionu wydali stanowczy dokument przeciwko tamtejszej mafii, uważanej za najpotężniejszą w kraju.

Celem wskazówek zebranych w obszernym 50-stronicowym dokumencie jest to, by - jak podkreślają włoskie media - nigdy więcej nie powtórzyły się takie incydenty, jak ten przed rokiem, gdy uczestnicy procesji religijnej w miejscowości Oppido Mamertina zatrzymali się niosąc figurę Matki Bożej przed domem miejscowego bossa mafii, 'ndranghety.

Zauważa się, że opracowanie norm postępowania było konieczne, ponieważ zbyt często w przeszłości Kościół w regionie - kolebce 'ndranghety zajmował wobec niej niejednoznaczne stanowisko. Inicjatywa potrzebna była także z powodu ostentacyjnie okazywanej przez członków mafii religijności. W toku jednego z prokuratorskich śledztw na jaw wyszło , że klan z miejscowości Montalto organizował doroczne narady w obchodzoną w tamtych stronach uroczystość Matki Bożej z Gór.

d45ypxv

Policja nagrała również pielgrzymkę kalabryjskich mafiosów do sanktuarium w miasteczku Polsi.

Prasa włoska za zadowoleniem odnotowuje publikację linii postępowania przeznaczoną dla lokalnych proboszczów. Przypomina, że nastąpiło to ponad rok po wizycie papieża Franciszka w Kalabrii, w trakcie której mówił on, że mafiosi są ekskomunikowani.

W dokumencie podkreślono, że procesje religijne są "wyrazem wiary i nadziei chrześcijańskiej" i mają być tak organizowane, aby przy ich okazji nie dochodziło do przenikania członków mafii i osób z nią powiązanych.

- Wiadomo - ostrzegli biskupi - że tacy ludzie za wszelką cenę chcą najpierw przeniknąć w szeregi uczestników ceremonii, a potem je sobie podporządkować.- A w takim zgubnym przypadku oczywiste jest to, że procesja straciłaby swój autentyczny charakter religijny - napisali hierarchowie.

d45ypxv

Następnie stwierdzili: "Nie może istnieć żaden punkt zbieżny między wyznawaną wiarą i życiem bezbożnym, niereligijnym czy też sprowadzonym na złą drogę z powodu przynależności do organizacji przestępczych".

Ponadto biskupi zalecili proboszczom dołożenie wszelkich starań o to, by z procesji i innych uroczystości religijnych całkowicie wykluczone były wszystkie osoby uznane przez wymiar sprawiedliwości za winne przestępstw karnych, skarbowych i administracyjnych.

Osobom prawomocnie skazanym za przestępstwa mafijne nie wolno wydawać kościelnej zgody na to, aby były matkami i ojcami chrzestnymi.

Jeśli mafioso nie nawróci się, drzwi Kościoła pozostaną dla niego zamknięte - podkreślili biskupi z Kalabrii.

Jako bezwzględny obowiązek proboszczów wskazali konieczność wspierania ofiar mafii i zwalczania ich izolacji oraz poczucia osamotnienia w obliczu pogróżek i wymuszeń. Należy, dodali ordynariusze diecezji, udzielać wsparcia tym przedsiębiorcom i kupcom, którzy odmawiają płacenia haraczu.

d45ypxv

Podziel się opinią

Share

d45ypxv

d45ypxv
Więcej tematów