Trwa ładowanie...
d4km6jk
02-01-2006 14:30

Stalinowski oficer będzie dostawał emeryturę

Nie da się zawiesić wypłacania emerytury
Salomonowi Morelowi, mieszkającemu dziś w Izraelu, a ściganemu
przez Polskę b. komendantowi obozu UB w Świętochłowicach w 1945 r.
- poinformowała rzeczniczka Służby Więziennej.

d4km6jk
d4km6jk

"Rzeczpospolita" twierdzi, że stalinowscy prokuratorzy i oficerowie UB, oskarżeni o zbrodnie komunistyczne, mogą stracić swoje wysokie świadczenia wypłacane przez Polskę. Gazeta przypomniała, że pobierają je m.in. Morel i prok. Helena Wolińska-Brus (która aresztowała gen. Armii Krajowej Augusta Fieldorfa "Nila" - ofiarę mordu sądowego UB). Na konto Morela wpływa ok. 5 tys. zł; Wolińskiej - ok. 1,5 tys. zł.

"Rzeczpospolita" podała, że znaleziono wyjście z sytuacji: można bowiem zawiesić wypłatę świadczeń. Według gazety, ponieważ Morel i Wolińska od lat nie przyjeżdżali do Polski, prawdopodobieństwo, że mają nadany numer PESEL lub NIP, albo też że znany jest ich aktualny adres, jest niewielkie. Zgodnie z przepisami, organ wypłacający świadczenie może wezwać resortowego emeryta do uzupełnienia braków w dokumentach. Do czasu usunięcia tych niedociągnięć wypłacanie świadczenia powinno być zawieszone - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Rzeczniczka Centralnego Zarządu Służby Więziennej Luiza Sałapa poinformowała, że Morel ma nadany i NIP, i PESEL. W związku z tym tylko sąd, wydając ewentualny wyrok skazujący, mógłby pozbawić go prawa do emerytury - powiedziała.

O tym, że 85-letni Morel otrzymuje z Ministerstwa Sprawiedliwości wysoką emeryturę, jako pierwsza napisała PAP w 1998 r. Morel otrzymuje emeryturę dlatego, że był naczelnikiem Wojewódzkiego Aresztu Śledczego w Katowicach, skąd odszedł na emeryturę w 1968 r.

d4km6jk

W maju 2004 r. Polska wysłała do Izraela nowy wniosek o ekstradycję Morela, który był komendantem obozu w Świętochłowicach, gdzie przetrzymywano Niemców i Polaków, którzy podpisali volkslistę. Nie ma odpowiedzi na ten wniosek.

W 1996 r. katowicka prokuratura oskarżyła Morela o doprowadzenie do śmierci co najmniej 1538 więźniów. Jednak w 1998 r. Izrael (gdzie Morel schronił się na początku lat 90. po wszczęciu śledztwa) odmówił Polsce jego ekstradycji. Według izraelskiego prawa, zarzucane mu czyny nie były zbrodniami ludobójstwa i uległy przedawnieniu po 20 latach. Zmiana kwalifikacji czynu Morela w nowym polskim wniosku na zbrodnię ludobójstwa miała zwiększyć szansę na ekstradycję Morela.

Pierwszy wniosek o ekstradycję Wolińskiej do Wielkiej Brytanii Polska wysłała w 1999 r., a ponowiła go w 2001 r. Nie ma nadal oficjalnej odpowiedzi. 84-letnia dziś Wolińska na początku lat 50. jako prokurator wojskowy bezprawnie pozbawiła wolności kilkanaście osób, w tym legendarnego generał "Nila". Wolińska, której w razie procesu w Polsce groziłoby do 10 lat więzienia, twierdzi, że jest niewinna, a jej sprawa ma charakter polityczny i antysemicki. Uważa, że nie może liczyć na sprawiedliwy proces w Polsce.

d4km6jk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4km6jk
Więcej tematów