Trwa ładowanie...
dnxktkv

Stacey Kent gwiazdą festiwalu Era Jazzu w Poznaniu

Stacey Kent, uznawana za jedną z największych wokalistek jazzowych młodego pokolenia będzie gwiazdą festiwalu Era Jazzu, który po latach przerwy powróci w październiku do Poznania. W ramach wydarzenia wystąpi także m.in. John Abercrombie i Marc Copland.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stacey Kent gwiazdą festiwalu Era Jazzu w Poznaniu
(Facebook / Era Jazzu)
dnxktkv

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 13 października w Poznaniu, do którego wydarzenie w stacjonarnej formule powróci po kilku latach ogólnopolskiej serii koncertowej i koncertach galowych, które odbywały się w wielu polskich miastach.

W tym roku poznańska publiczność będzie miała okazję uczestniczenia w ośmiu koncertach, które na scenie klubu Blue Note zagrają m.in. gitarzysta John Abercrombie, amerykańska grupa Oregon, pianista Marc Copland oraz basista Reggie Washington.

Największą gwiazdą tej edycji będzie natomiast Stacey Kent, której występ odbędzie się na zakończenie festiwalu.

dnxktkv

- Koncert galowy uświetni amerykańska artystka Stacey Kent, która jest obecnie jedną z najważniejszych wokalistek sceny jazzowej na świecie. Jej występ odbędzie się jako jedyny poza klubem, w Sali Wielkiej CK Zamek, i będzie to niewątpliwie przepiękne i niezwykłe wydarzenie - zaznaczył we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Dionizy Piątkowski.

Stacey Kent swój pierwszy solowy album pt. "Close Your Eyes" wydała w 1997 r. Według krytyków artystka już wtedy zachwycała "czystym i urzekającym głosem", natomiast na scenie potrafiła stworzyć niezwykły klimat i więź ze słuchaczami, którzy odnosili wrażenie, że śpiewa "wyłącznie dla nich".

Artystka jest laureatką wielu prestiżowych nagród muzycznych. W 2001 roku została nazwana najlepszą wokalistką jazzową British Jazz Awards. W jej twórczości szczególne miejsce zajmuje także Francja. Na płycie "Breakfast on the Morning Tram" znalazły się m.in. dwa utwory Serge'a Gainsbourg'a a na albumie "Raconte Moi" utwory klasyków piosenki francuskiej. W 2009 r. artystka została uhonorowana francuskim orderem Ordre des Arts et des Lettres.

Piątkowski zaznaczył, że tegoroczny program festiwalu pełen jest niezwykłych wykonawców. Poza plejadą amerykańskich jazzmenów na uwagę zasługuje także występ "pierwszej damy bossa novy" - Pauli Morelenbaum. - Artystka pojawi się w Poznaniu na jedynym koncercie w Polsce i zaprezentuje nam wspaniałą bossa novę i rozkołysaną sambę. W zespole Bossarenova Trio pojawi się także Joo Kraus; nu-jazzowy trębacz, który znany jest młodszym słuchaczom np. z zespołu Tab Two - powiedział Piątkowski.

dnxktkv

Dyrektor podkreślił również, że niezwykle cieszy go powrót festiwalu do Poznania, w którym jesienią 1998 roku odbył się pierwszy koncert w ramach Ery Jazzu.

- Ciężko mówić o powrocie, bo tak właściwie Era Jazzu nie wraca, ponieważ zawsze była w Poznaniu obecna - powiedział. - W tym roku, po latach, kiedy graliśmy koncerty w Krakowie, we Wrocławiu, Gdańsku czy Warszawie wracamy przede wszystkim do korzeni, czyli do idei i edycji festiwalowej - dodał.

Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 19 października.

Era Jazzu to ogólnopolski cykl koncertów klubowych i galowych z udziałem najwybitniejszych gwiazd współczesnego jazzu. Klubowe koncerty, galowe recitale w prestiżowych salach oraz okolicznościowe wydawnictwa płytowe to najważniejsze propozycje Ery Jazzu. Autorski projekt realizowany jest przez Dionizego Piątkowskiego - krytyka i entuzjastę jazzu, autora pierwszej polskiej "Encyklopedii Jazzu".

dnxktkv

Podziel się opinią

Share
dnxktkv
dnxktkv
Więcej tematów