Speckomisja: urlopować Macierewicza
Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych
domaga się od premiera urlopowania startującego w wyborach
parlamentarnych szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoniego
Macierewicza. Macierewicz startuje z pierwszego miejsca listy PiS
w Piotrkowie Trybunalskim.
Na posiedzeniu speckomisji jeden z jej członków, poseł PiS Marek Opioła poinformował, że Macierewicz sam uda się na urlop na czas kampanii wyborczej. Komisja uznała jednak, że są to niepotwierdzone informacje i wysłała do premiera dezyderat. Przeciwko niemu głosowało trzech członków komisji z PiS.
Tymczasem Macierewicz powiedział TVN24, że wniosek ws. urlopu, który złożył w środę, został pozytywnie rozpatrzony, więc od piątku udaje się na urlop.
Wcześniej premier Jarosław Kaczyński oświadczył w Łodzi, że nie ma wymogu prawnego, by na czas kampanii wyborczej urlopować Macierewicza.
Uznaliśmy, że sytuacja pana Macierewicza jest sprzeczna z demokratycznymi standardami. Bardziej pachnie nam to standardami białoruskimi czy PRL-owskimi, a nie standardami normalnego demokratycznego państwa - powiedział przewodniczący komisji Paweł Graś (PO).
Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że pan minister Macierewicz przez pół dnia będzie pełnił funkcję szefa służby specjalnej mającej dbać o bezpieczeństwo naszej armii, żołnierzy, a przez druga połowę dnia będzie prowadził kampanię polityczną w swoim okręgu - powiedział Graś. Dlatego apelujemy do premiera, by tę sytuację przeciął - dodał.
Przypomniał, że Mariusz Kamiński, zostając szefem CBA, zrezygnował z udziału w PiS i z mandatu poselskiego.
Wiceprzewodniczący komisji Jędrzej Jędrych (PiS) mówił dziennikarzom po zakończeniu posiedzenia, że polski obyczaj mówi, żeby osoby pełniące funkcje publiczne nie kandydowały do parlamentu, ale nie ma żadnego ograniczenia prawnego. W jego ocenie, od decyzji Macierewicza zależy, czy będzie chciał kandydować jako urzędujący szef SKW, czy pójdzie na urlop i kandydować jako osoba prywatna.
Od formalnej strony przeszkód nie ma - pan Macierewicz, jako obywatel ma prawo kandydować. Ale jeśli się mówi A, to trzeba powiedzieć B - jeśli kandyduje, to powinien zrezygnować, a przynajmniej pójść na urlop z funkcji szefa SKW - powiedział dziennikarzom Janusz Zemke (SLD).
Wiceprzewodniczący komisji Andrzej Grzesik (Samoobrona) podkreślił, że dezyderat jest potrzebny, bo to pierwszy przypadek, gdy urzędujący szef służby specjalnej kandyduje w wyborach do Sejmu. Zachodzi wysokie prawdopodobieństwo wykorzystania tej funkcji w kampanii wyborczej - powiedział Grzesik uzasadniając decyzję komisji.