Trwa ładowanie...

Sosnowiec stawia na rowery. Powstaną ścieżki i centra przesiadkowe

Sosnowiec chce stworzyć warunki do łatwego przemieszczania się po całym mieście. Dzięki wsparciu finansowym Unii Europejskiej mają powstać centra przesiadkowe i ścieżki rowerowe.

Share
Sosnowiec stawia na rowery. Powstaną ścieżki i centra przesiadkowe
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d27b94b

W założeniu cała inwestycja ma ułatwić przemieszczanie się po Sosnowcu. Przy przystankach autobusowych i tramwajowych powstaną małe centra przesiadkowe, tak by każdy mógł bezpiecznie zostawić tam rower i przesiąść się do innego pojazdu.

Projekt ma się składać z trzech etapów. Pierwszym z nich jest zakup przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sosnowiec kilkudziesięciu nowoczesnych autobusów. Mają być niskopodłogowe i klimatyzowane.

d27b94b

Drugą i najważniejszą częścią planu jest wybudowanie małych centrów przesiadkowych. Kilka tygodni temu miasto ogłosiło przetarg na ich projekt. Osią wokół której mają być one rozmieszczone jest trasa tzw. szybkiej linii tramwajowej z Sosnowca do Katowic.

Pierwsze miejsce przesiadkowe miałoby znaleźć się przy parku na Środuli. Kolejne centra mają stać przy skrzyżowaniach ulic 3 Maja i Narutowicza oraz Parkową, a także Piłsudskiego i Grabowej. Projekt zakłada też przystosowanie dworca PKP Sosnowiec-Południowy i kładki przy ulicy Naftowej.

Odnowione przystanki tramwajowe mają być wyposażone w platformy zjazdowe lub windy, które pomogą w dostaniu się na peron osobom niepełnosprawnym. Co istotne, przy okazji budowy małych centrów przesiadkowych, wyremontowane mają zostać przejścia podziemne. Ta część inwestycji jest wstępnie wyceniana na 56 mln zł.

Trzecia część planu, ostatnia, ma kosztować ponad 5 mln zł. Jest nią etap budowy i modernizacji istniejących ścieżek rowerowych, które będą łączyć małe centra przesiadkowe. Przetarg na ten projekt został ogłoszony w ostatnim dniu lipca.

Projekt składający się z trzech etapów ma być dofinansowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Aglomeracja dostanie ponad 3,3 mld zł z Unii Europejskiej w latach 2014-2020 na inwestycje, które przyniosą wspólne korzyści dla mieszkańców kilku okolicznych miast.

d27b94b

Podziel się opinią

Share
d27b94b
d27b94b
Więcej tematów