Trwa ładowanie...
d2thij9

Sosnowiec stawia na rowery. Powstaną ścieżki i centra przesiadkowe

Sosnowiec chce stworzyć warunki do łatwego przemieszczania się po całym mieście. Dzięki wsparciu finansowym Unii Europejskiej mają powstać centra przesiadkowe i ścieżki rowerowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sosnowiec stawia na rowery. Powstaną ścieżki i centra przesiadkowe
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d2thij9

W założeniu cała inwestycja ma ułatwić przemieszczanie się po Sosnowcu. Przy przystankach autobusowych i tramwajowych powstaną małe centra przesiadkowe, tak by każdy mógł bezpiecznie zostawić tam rower i przesiąść się do innego pojazdu.

Projekt ma się składać z trzech etapów. Pierwszym z nich jest zakup przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sosnowiec kilkudziesięciu nowoczesnych autobusów. Mają być niskopodłogowe i klimatyzowane.

Drugą i najważniejszą częścią planu jest wybudowanie małych centrów przesiadkowych. Kilka tygodni temu miasto ogłosiło przetarg na ich projekt. Osią wokół której mają być one rozmieszczone jest trasa tzw. szybkiej linii tramwajowej z Sosnowca do Katowic.

d2thij9

Pierwsze miejsce przesiadkowe miałoby znaleźć się przy parku na Środuli. Kolejne centra mają stać przy skrzyżowaniach ulic 3 Maja i Narutowicza oraz Parkową, a także Piłsudskiego i Grabowej. Projekt zakłada też przystosowanie dworca PKP Sosnowiec-Południowy i kładki przy ulicy Naftowej.

Odnowione przystanki tramwajowe mają być wyposażone w platformy zjazdowe lub windy, które pomogą w dostaniu się na peron osobom niepełnosprawnym. Co istotne, przy okazji budowy małych centrów przesiadkowych, wyremontowane mają zostać przejścia podziemne. Ta część inwestycji jest wstępnie wyceniana na 56 mln zł.

Trzecia część planu, ostatnia, ma kosztować ponad 5 mln zł. Jest nią etap budowy i modernizacji istniejących ścieżek rowerowych, które będą łączyć małe centra przesiadkowe. Przetarg na ten projekt został ogłoszony w ostatnim dniu lipca.

Projekt składający się z trzech etapów ma być dofinansowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Aglomeracja dostanie ponad 3,3 mld zł z Unii Europejskiej w latach 2014-2020 na inwestycje, które przyniosą wspólne korzyści dla mieszkańców kilku okolicznych miast.

d2thij9

Podziel się opinią

Share
d2thij9
d2thij9
Więcej tematów