Trwa ładowanie...

Sondaż. Trójpodział władzy w Polsce. Polacy: nie ma

Demokracji brakuje ważnego filaru. W Polsce nie ma trójpodziału władzy - twierdzi znaczna część Polaków. Ale czy większości to przeszkadza? O to w sondażu nie zapytano. Jednak jeszcze rok temu okładkę dziennika z hasłem "Wszystko w jednym ręku" oceniano jako celną i straszną.

Share
Sondaż. Trójpodział władzy w Polsce. Polacy: nie ma
Źródło: Twitter
dbpwz0p

Aż 40,2 proc. pytanych twierdzi, że w Polsce nie ma trójpodziału władzy - wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla serwisu rp.pl. Kolejne 34,4 proc. badanych stanowią osoby, które mają odmienne zdanie. A 25,4 proc. respondentów nie zajęło stanowiska w sprawie.

Zdania, że w Polsce nie ma podziału na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, są przede wszystkim mężczyźni (45 proc.), osoby powyżej 50 roku życia (50 proc.), z wyższym wykształceniem (44 proc.), z miast liczących do 200 tysięcy mieszkańców (45 proc.).

dbpwz0p

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 31 lipca i 1 sierpnia 2018 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

Przypomnijmy, że z sondażu przeprowadzonego w lipcu dla WP na panelu Ariadna wynika, że według Polaków prezes PiS sprawuje władzę absolutną.

Da się to zobrazować

Wyniki nowego sondażu przywołują na myśl okładkę "Dziennika Gazety Prawnej" z Jarosławem Kaczyńskim z 2017 roku. Okazuje się, że według Polaków słowa "wszystko w jednym ręku" są aktualne.

Podobnie sytuację zilustrował rysownik Henryk Sawka.

Zobacz także: Wassermann o Smoleńsku: "Mam żal do środowiska prawniczego"

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbpwz0p

Podziel się opinią

Share
dbpwz0p
dbpwz0p
Więcej tematów