Sonda Cassini zarejestrowała odbicie światła słonecznego od tafli morza na Tytanie
Bezzałogowa sonda kosmiczna Cassini podczas swojego najnowszego przelotu w pobliżu Tytana - największego księżyca Saturna - zarejestrowała odbicie światła słonecznego od tafli węglowodorowego morza. Poinformowała o tym NASA, która opublikowała też zdjęcie.
Wiadomo, że na powierzchni Tytana występują morza, ale w przeciwieństwie do mórz ziemskich, nie zawierają wody, tylko ciekłe węglowodory, głównie metan i etan. Sonda Cassini zlokalizowała takie jeziora i morza w pobliżu biegunów księżyca, a szczególnie bieguna północnego.
Na najnowszym zdjęciu NASA zaprezentowała Tytan sfotografowanego w zakresie podczerwieni. Obraz uzyskano 21 sierpnia br. przy pomocy instrumentu o nazwie Visible and Infrared Mapping Spectrometer (VIMS).
Na zdjęciu widać kompleks jasnych chmur metanowych nad północnym biegunem Tytana. Chmury przypominają nieco kształt strzałki (skierowanej w lewo). Być może padają z nich deszcze zasilające jeziora i morza na powierzchni.
Drugą rzucającą się w oczy strukturą jest jasny fragment znajdujący się w obszarze Kraken Mare, największego z mórz na północnej półkuli Tytana. Jest to światło słoneczne odbite od tafli morza. Widać je tuż nad archipelagiem wysp oddzielającym dwie części morza. Odbicie było tak jasne, że oślepiło detektor sondy Cassini. Słońce znajdowało się wtedy 40 stopni nad horyzontem, patrząc z perspektywy powierzchni Kraken Mare.
Kraken Mare jest połączone siecią kanałów z innym dużym morzem: Ligia Mare, które na obrazie znajduje się w okolicach "strzałki".
Obraz nie jest przedstawiony w rzeczywistych barwach, gdyż ludzkie oko nie jest czułe na światło podczerwone. Falom o długości 5 mikrometrów przypisano kolor czerwony, z kolei barwa zielona odpowiada 2 mikrometrom, a niebieska 1,3 mikrometrom. Te długości fali widoczne są przez tzw. okna atmosferyczne, czyli zakresy, które przepuszcza atmosfera Tytana. Gdybyśmy próbowali spojrzeć ludzkimi oczami, zauważylibyśmy jedynie mgłę.
Sonda Cassini krąży wokół Saturna i jego księżyców. Jest misją NASA realizowaną we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Włoską Agencją Kosmiczną (ASI).
Zobacz też film: