Trwa ładowanie...
d476gwq
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Snowden chce azylu w Szwajcarii. "To świetny wybór, bo jest neutralna"

Edward Snowden, ścigany przez władze USA za ujawnienie tajnych informacji o praktykach amerykańskiego wywiadu oświadczył, że bardzo chciałby uzyskać azyl w Szwajcarii. We własnym kraju - powiedział - nie ma gwarancji sprawiedliwego procesu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(PAP, Fot: Christian Charisius)
d476gwq

- Bardzo chciałbym wrócić do Szwajcarii, z Genewą wiążą się niektóre moje najlepsze wspomnienia - powiedział Snowden, były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), który w Genewie pracował dla CIA.

- Szwajcaria byłaby też świetnym wyborem pod względem politycznym, bo jest neutralna" - dodał, przemawiając za pośrednictwem wideołącza do widzów, którzy w Genewie obejrzeli poświęcony mu film dokumentalny "Citizenfour".

Snowden powiedział, że dotychczas starał się o azyl w 21 krajach, w większości położonych w Europie Środkowej i Wschodniej, ale żaden z nich nie wyraził zgody. Jego zdaniem winna temu jest "polityczna ingerencja" ze strony władz w Waszyngtonie.

d476gwq

Podkreślił, że we własnym kraju nie ma gwarancji sprawiedliwego procesu. - Na razie powiedzieli mi tyle, że (w razie powrotu do USA) nie zostanę skazany na karę śmierci. Ale to nie całkiem to samo, co zgoda na sprawiedliwy i jawny proces - dodał.

Władze USA chcą za ujawnienie tajnych informacji wytoczyć Snowdenowi proces o zdradę. W 2013 roku Amerykanin uciekł z USA do Hongkongu, a stamtąd udał się do Rosji, gdzie uzyskał czasowy azyl, a potem zgodę na trzyletni pobyt. Przedtem ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych.

Kilka dni temu adwokat Snowdena, Anatolij Kuczerena, powiedział, że jego klient chciałby wrócić do ojczyzny, a obrona Amerykanina obecnie pracuje nad "uregulowaniem kwestii prawnych" dotyczących możliwości jego powrotu do USA.

Zobacz wideo - Armia USA w Europie

d476gwq

Podziel się opinią

Share

d476gwq

d476gwq
Więcej tematów