Trwa ładowanie...
d1soz8c

Smog Kraków – 5 grudnia: umiarkowana jakość powietrza

Dzisiaj nad Krakowem powietrze jest umiarkowanej jakości. Najgorsza sytuacja jest w północnej części miasta. W centrum wskaźniki nie przekraczają 90 procent. Najlepiej jest w gminach na północ od stolicy Małopolski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Smog Kraków – 5 grudnia: umiarkowana jakość powietrza
Smog Kraków – 5 grudnia: umiarkowana jakość powietrza (Shutterstock.com)
d1soz8c

Smog Kraków – umiarkowanie w centrum, źle w północnych dzielnicach

Stężenie smogu w centrum Krakowa nie jest duże, jakość powietrza jest lepsza, niż wczoraj. Wskaźnik PM10 jest na poziomie 75 procent, a PM2.5 85 procent dopuszczalnej normy.

Dużo gorzej wygląda sytuacja w północnych dzielnicach Krakowa. W Prądniku Białym i Prądniku Czerwonym poziom PM10 przekracza 80 procent, a PM2.5 130 procent dopuszczalnej normy. Niekorzystnie warunki panują także w Nowej Hucie (wschodni Kraków) – tam poziom pyłu PM10 sięga 70 procent normy, a PM2.5 przekracza 120 procent. Jeśli chcemy wyjść na zewnątrz, zaleca się to robić z założoną maską.

d1soz8c

Smog Kraków – dobra sytuacja w południowej części miasta

W południowych dzielnicach Krakowa sytuacja jest lepsza. Na Podgórzu, Łagiewnikach i Dębnikach wskaźniki pyłów PM10 i PM2.5 w powietrzu mieszczą się w granicach 70-80 procent dopuszczalnej normy.

Smog Kraków – na północ od miasta jest najlepiej

Najlepsza sytuacja smogowa jest w miejscowościach na północ od Krakowa. W Trojanowicach wskaźniki pyłów PM10 i PM2.5 są poniżej 40 procent dopuszczalnej normy, zaś w Michałowicach utrzymują się na poziomie nieco ponad 30 procent dopuszczalnej normy.

Smog – czym jest?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.

Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozoli atmosferycznych, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.

d1soz8c

Podziel się opinią

Share
d1soz8c
d1soz8c
Więcej tematów