Trwa ładowanie...
d3f0svl
08-06-2006 22:45

SLD proponuje zmiany w ustawie o prokuraturze

Sejm odrzucił projekt SLD zmian w ustawie o prokuraturze. Projekt zakładał rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, usprawnienie postępowań dyscyplinarnych, wprowadzenie instytucji asystenta prokuratora oraz kadencyjność na funkcjach szefów prokuratur.

d3f0svl
d3f0svl

Za wnioskiem PiS, Samoobrony i LPR o odrzucenie projektu głosowało 214, przeciw było 186, 1 poseł wstrzymał się od głosu.

Projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze zakłada oprócz rozdzielenia funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości - obecnie sprawuje je Zbigniew Ziobro - przewiduje usprawnienie postępowań dyscyplinarnych, wprowadzenie instytucji asystenta prokuratora, kadencyjność na funkcjach szefów prokuratur oraz nowe kryteria awansów w tym urzędzie.

Prokuratora Generalnego powoływałby na 6-letnią kadencję premier na wniosek Ministra Sprawiedliwości. Powołanie osobnego urzędu umożliwiłoby zlikwidowanie funkcji Prokuratora Krajowego. Chodzi nam o odpolitycznienie prokuratury i uniezależnienie jej od rządu, od ministra, który jest politykiem- przekonywał w imieniu wnioskodawców Michał Tober (SLD).

Arkadiusz Mularczyk (PiS) zauważył, że SLD nie wspomina, jak rozdział funkcji wpłynie na wypełnianie przez rząd konstytucyjnego obowiązku dbania o bezpieczeństwo państwa i porządek publiczny. Gdy rządziliście, mieliście większość, mogliście uchwalić taką zmianę - zwrócił się do posłów Sojuszu. Dodał, że PiS czeka na projekt ministerstwa sprawiedliwości dotyczący gruntownych zmian w ustawie o prokuraturze, który jest przygotowywany przez resort i niebawem trafi do Sejmu.

d3f0svl

Katarzyna Piekarska (SLD) podkreśliła, że rozdział funkcji to głoszony od wielu lat postulat środowiska prokuratorskiego. Ich istotą nie jest pozbawienie ministra wpływu na dobór Prokuratora Generalnego - premier będzie go powoływał na wniosek ministra. Minister nie będzie tylko mógł ingerować w przebieg śledztwa, a to budzi największy sprzeciw rządu. Inaczej prokuratura stanie się trybikiem w "PiS-kombajnie" uprawiania prawa: ich władza, ich służby, ich prokuratura. A nasza - nasza wina, nasza wina, nasza bardzo wielka wina - ironizowała.

Według Cezarego Grabarczyka (PO),_ zarzuty upolitycznienia prokuratury pojawiają się, bo minister Ziobro daje ku temu powody_. Przywołał sprawę linczu kryminalisty we Włodowie - mężczyznę pobili na śmierć mieszkańcy wsi.

Grabarczyk zarzucił Ziobrze, że naruszył ustawowy zakaz ingerowania w treść decyzji procesowych wydawanych przez prowadzących śledztwo, bo zadzwonił do prokuratora i polecił mu zwolnienie z aresztu podejrzanych. Ustawa o prokuraturze tego zakazuje, a ponadto mówi, że inne polecenia wydawane podwładnym Prokurator Generalny powinien wydawać na piśmie- powiedział.

Minister na pewno nie złamał ustawy. Nie ma żadnego dokumentu potwierdzającego te słowa. Powinniśmy w tych sprawach być precyzyjni - minister mógł najwyżej zwrócić się do prokuratora, by ten rozważył taką decyzję- replikowała wiceminister sprawiedliwości Beata Kempa.

d3f0svl

No właśnie, dokumentu nie ma, polecenie dotyczące konkretnej czynności procesowej padło przez telefon, więc swoich słów nie cofam- odparł Grabarczyk.

Mirosław Krajewski z Samoobrony i Edward Ośko (LPR) przyznawali, że w projekcie SLD są rozwiązania warte dyskusji - np. asystenci prokuratorów, ale w konkluzji wnieśli o odrzucenie projektów.

Co takiego stało się od grudnia zeszłego roku, że obie partie zmieniły swe stanowiska w tej sprawie? Wtedy oświadczały, że są za rozdziałem funkcji ministra i prokuratora - pytał Tober. Zarazem odpowiedział, że partie te przeszły przez czyściec paktu stabilizacyjnego, a obecnie punkt widzenia wyznacza im punkt siedzenia.

d3f0svl

Uznajemy te zmiany za niewystarczające - odparł Ośko.

Józef Zych (PSL) opowiedział się za rozdziałem funkcji ministra i prokuratora._ Nas nie interesuje, kto zgłasza projekt, a kto jest przeciwny - liczy się to, czy jest to projekt słuszny_ - mówił. Uznał zarazem, że w tej sprawie trzeba zrobić więcej - stworzyć system niezależności prokuratury. Dobrze, gdybyśmy skupili się nie na tym, jak politycznie wygrywać, ale jak ścigać przestępców - oświadczył.

d3f0svl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f0svl
Więcej tematów