Trwa ładowanie...
04-12-2014 19:09

Skandal w Indiach. Podczas sterylizacji kobiet używał rowerowej pompki

W Indiach wybuchł kolejny skandal związany z masową sterylizacja kobiet. Okazało się, że jeden z lekarzy podczas wykonywania zabiegów posługiwał się... rowerową pompką. Chirurg zoperował w ten sposób co najmniej 56 kobiet.

Skandal w Indiach. Podczas sterylizacji kobiet używał rowerowej pompkiŹródło: Flickr
d11bj25
d11bj25

Klinika, w której operowano w ten nietypowy sposób kobiety, znajduje się w Barnapal w stanie Orisa. Władze stanu już zawiesiły lekarza, który używał pompki rowerowej. Wszczęły też oficjalne dochodzenie.

Po co lekarzowi była pompka rowerowa? Jak tłumaczy CNN dr Naresh Trehan, szef szpitala Medanta w New Delhi, podczas zabiegu sterylizacji należy wytworzyć w jamie otrzewnej kobiety odmę otrzewnową - napompować ją, by umożliwić wprowadzenie tam narzędzi chirurgicznych i bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Do tego celu używa się specjalnego urządzenia - insuflatora.

Urządzenie to, w którym zazwyczaj wykorzystuje się dwutlenek węgla, pozwala lekarzowi mierzyć i regulować ciśnienie w jamie otrzewnej.

- Jeśli użyjesz do tego zabiegu pompki rowerowej, to nie masz pojęcia, ile powietrza wpompowałeś i jakie ciśnienie panuje w jamie otrzewnej. To może skończyć się tragicznie, otrzewna może pęknąć - tłumaczy CNN dr Naresh Trehan.

d11bj25

Władze stanu Orisa twierdzą, że klinika, w której przeprowadzono zabiegi z użyciem nietypowego dla medycyny narzędzia, otrzymała insuflator. Jednak jeden z urzędników pracujących w służbie medycznej wyjaśnił CNN, że urządzenie to zaginęło. To dlatego lekarz korzystał z pompki rowerowej.

Anonimowi przedstawiciele służb medycznych twierdzą, że to co wydarzyło się w klinice w Barnapal nie jest odosobnionym przypadkiem. Lekarze mają nagminnie korzystać z narzędzi, które nie mają nic wspólnego z medycznymi standardami. Pompki rowerowe, to tylko wierzchołek góry lodowej.

Zabiegi sterylizacyjne są regularnie organizowane w wielu stanach Indii w ramach krajowego programu, zgodnie z którym chętne kobiety otrzymują po 1400 rupii, czyli ok. 20 euro. Aby zachęcić je do tych zabiegów lokalne władze w niektórych stanach oferują parom samochody lub sprzęt AGD.

Władze organizują mobilne kliniki, które wykonują zabiegi sterylizacji w całym kraju. Warunki jakie w nich panują są jednak opłakane. Używa się w nich brudnych narzędzi, przeterminowanych leków.

W połowie listopada w stanie Ćhattisgarh zmarło 12 z ponad 80 kobiet, które poddano sterylizacji w jednej z klinik. Ponad 50 z nich z powikłaniami trafiło do szpitali.

Na szczęście, żadna z pacjentek, przy których sterylizacji używano pompki rowerowej, nie potrzebowała pomocy medycznej po tym zabiegu.

Źródło: CNN, WP

d11bj25
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11bj25
Więcej tematów