Trwa ładowanie...
26-08-2015 13:30

Serbia i Kosowo zawarły "historyczne" porozumienie w Brukseli

Premierzy Serbii i Kosowa, Aleksandar Vuczić i Isa Mustafa, poinformowali, że podpisali w Brukseli porozumienie, które uznali za "historyczne" i za znaczący krok ku normalizacji stosunków między Belgradem a Prisztiną.

Serbia i Kosowo zawarły "historyczne" porozumienie w BrukseliŹródło: AFP, fot: Andrej Isakovic
d3f66ny
d3f66ny

- Zdołaliśmy uzyskać to na co liczyliśmy. Z przyjemnością przedstawię we wrześniu wyniki rozmów Serbom w Kosowie - powiedział Vuczić. - Z Brukseli przywozimy dobre porozumienia, które gwarantują kosowskim Serbom nie tylko bezpieczeństwo, ale też zachowanie miejsc pracy - dodał serbski premier.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini poinformowała, że Vuczić i Mustafa zawarli porozumienie dotyczące m.in. utworzenia stowarzyszenia gmin serbskich w Kosowie, a także w sferze energetyki i telekomunikacji.

- Uważamy to porozumienie za duży sukces, który gwarantuje nam pełną suwerenność na całym terytorium Kosowa, włącznie z północą - powiedział Mustafa, odnosząc się do zdominowanych przez serbską mniejszość północnych obszarów kraju. - Podpisanie takich dokumentów, w których nasz kraj określany jest jako Republika Kosowa przez Serbię oznacza, że pewnym sensie uznała ona naszą państwowość - skomentował porozumienia szef dyplomacji Kosowa Hashim Thaci.

AFP podkreśla, że zawarcie takiego porozumienia ma wielkie znaczenie w sytuacji, w której rosną obawy o agresywną postawę Rosji, kryzys imigracyjny w Europie i o stabilność Bałkanów, gdzie nie gasną napięcia etniczne.

d3f66ny

W kwietniu premier Albanii Edi Rama powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że zjednoczenie Kosowa i Albanii jest nieuchronne; Vuczić nazwał takie uwagi retoryką wojenną, podsycającą napięcia w regionie.

Kosowo i Albania wielokrotnie już powtarzały, że chcą się połączyć w strukturach UE, w której wewnętrzne granice są otwarte. Komunikaty tego typu są źle przyjmowane zarówno przez Serbię, jak i przez Zachód, który wykluczył takie rozwiązanie, gdy w roku 2008 poparł secesję Kosowa.

W lutym Kosowo obchodziło siódmą rocznicę niepodległości; ta dawna prowincja serbska proklamowała 17 lutego 2008 roku niepodległość, którą uznało do tej pory 100 państw, w tym USA i większość krajów UE. Serbia mimo osiągniętej niedawno za sprawą Unii Europejskiej poprawy stosunków z Kosowem odmówiła uznania jego państwowości, podobnie jak Rosja, tradycyjna sojuszniczka Belgradu.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj