Trwa ładowanie...
d3th9gh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sejmik zachodniopomorski będzie kierował się orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego

• Sejmik zachodniopomorski będzie kierował się orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego
• Radni przyjęli stanowisko, zgodnie z którym orzeczenia TK mają moc obowiązującą i są ostateczne
• Stanowisko zostało przyjęte głosami PO i PSL
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejmik zachodniopomorski będzie kierował się orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego
(Newspix, Fot: Konrad Koczywas)
d3th9gh

Za przyjęciem stanowiska zagłosowało 19 radnych w zdecydowanej większości z PO i PSL. Przeciwko było pięciu radnych z PiS. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Radni zachodniopomorskiego sejmiku uznali, "że przy podejmowaniu uchwał (sejmik - przyp. red.) będzie kierować się orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, także tymi, które nie będą publikowane przez zobowiązane do tego organy w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej".

Sejmik wskazuje także, "że zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Żaden organ państwa polskiego nie ma prawa oceniać, czy orzeczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny ma moc wiążącą" - głosi stanowisko.

d3th9gh

Sejmik zwrócił się także do zarządu województwa i wszystkich instytucji mu podległych, aby w swojej działalności - przede wszystkim przy wydawaniu decyzji administracyjnych - uwzględniały orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, także te nieopublikowane.

- Jako zachodniopomorski sejmik czujemy się zobowiązani do respektowania zapisów naszej ustawy zasadniczej, w każdym jej aspekcie, również w tym mówiącym o roli Trybunału Konstytucyjnego - powiedział zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

- Niepublikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego będzie prowadzić do dualizmu prawnego. To będzie bardzo ryzykowne dla systemu prawnego w Polsce. Respektowanie wyroków TK, także tych, które nie są publikowane przez radę ministrów, jest wolą radnych wybranych w suwerennych wyborach samorządowych - dodał marszałek.

- Stanowisko w ogóle nie zawiera merytorycznego wywodu, a jest stanowiskiem stricte politycznym - powiedział z kolei przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku Paweł Mucha. - Razi mnie to, że samorząd województwa, który nie radzi sobie z wieloma problemami, próbuje ingerować i podsycać negatywne emocje wokół sprawy, która nie jest przedmiotem kompetencji samorządu województwa - dodał.

d3th9gh

Mucha zwrócił także uwagę na błąd merytoryczny, który - jego zdaniem - zawarty jest w treści samej uchwały.

- Zasada jest taka, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był wydany, czyli w przypadku ustaw w Dzienniku Ustaw, a jeżeli nie jest ogłoszony akt normatywny, co do którego Trybunał się wypowiada, to wtedy publikuje się orzeczenie w Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski" - powiedział Mucha.

- Marszałek wspólnie z innymi radnymi przegłosował stanowisko odwołujące się nie do Dziennika Ustaw, ani do Monitora Polskiego, tylko odwołuje się do Dziennika Urzędowego RP, co jest błędem merytorycznym - dodał Mucha.

9 marca TK uznał, że grudniowa nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS - wprowadzająca m.in. nowe zasady orzekania w pełnym składzie oraz wyznaczania terminów rozpatrywania spraw - narusza konstytucję. Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany. Mimo to TK wydaje kolejne wyroki, choć przedstawiciele władz mówią, że TK powinien orzekać zgodnie z grudniową nowelą.

d3th9gh

Obecnie nad propozycjami rozwiązania sporu wokół TK pracuje zespół ekspertów powołany w następstwie wydanej w marcu przez Komisję Wenecką opinii ws. zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. W opinii tej, podkreślono m.in., że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.

Premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe, a marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał w tej sprawie zespół ekspertów.

d3th9gh

Podziel się opinią

Share

d3th9gh

d3th9gh
Więcej tematów