Sejm zajmie się projektem uchwały ws. Traktatu
Posłowie zajmą się projektem uchwały, autorstwa Prezydium Izby, w sprawie Traktatu
Reformującego UE. Według projektu, Sejm opowiada się za jak
najszybszą ratyfikacją traktatu przez Polskę.
W projekcie uchwały Sejm "wyraża satysfakcję z podpisania w Lizbonie Traktatu Reformującego UE". Jak podkreślono, "kończy się tym samym wieloletnia faza refleksji i debaty na temat przyszłości instytucjonalnej UE".
Sejm wyraża także przekonanie, że "nowy traktat przyczyni się do poprawy efektywności UE oraz pozwoli na wzmocnienie jej roli i pozycji w świecie".
"Istnienie silnej i sprawnej UE leży w żywotnym polskim interesie, szczególnie ze względu na postępujący proces umacniania Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, a także rozszerzenia klauzuli solidarności na bezpieczeństwo energetyczne" - czytamy w projekcie uchwały.
Zdaniem Sejmu, Traktat uczyni UE "bardziej demokratyczną i skuteczną", a obywatele "zyskają możliwość wpływu na określenie jej priorytetów politycznych, poprzez Inicjatywę Obywatelską".
Jak napisano w projekcie, Sejm "oczekuje od rządu przedstawienia na forum UE propozycji dotyczących skonkretyzowania traktatowego zapisu o solidarności energetycznej w Unii Europejskiej".
"Sejm w uznaniu pozytywnego i ważnego znaczenia Karty Praw Podstawowych dla obywateli wyraża nadzieję, że możliwe będzie odstąpienie przez Polskę od protokołu brytyjskim" - czytamy w projekcie.
Sejm wyraża jednocześnie przekonanie, że "przyjęcie Traktatu Reformującego przyczyni się do znacznego wzmocnienia roli parlamentów narodowych w procesie stanowienia prawa w UE oraz do większego ich zaangażowania w debatach narodowych dotyczących spraw europejskich".
"Sejm opowiadając się za jak najszybszą ratyfikacją przez Polskę Traktatu Reformującego, stanowiącą widoczny symbol polskiej woli pogłębienia i wzmocnienia procesu integracji europejskiej, wyraża nadzieję, że planowana ratyfikacja traktatu przez pozostałe państwa członkowskie nastąpi do końca 2008 roku" - głosi projekt uchwały.
13 grudnia Traktat Reformujący UE został podpisany w Lizbonie przez przedstawicieli 27 państw Unii. W imieniu Polski dokument podpisali premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
W poniedziałek węgierski parlament ratyfikował już Traktat Lizboński. Węgry są tym samym pierwszym z 27 krajów Unii Europejskiej, który przyjął ten dokument.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski mówił 13 grudnia dziennikarzom, że chciałby, aby w Polsce jak najszybciej doszło do ratyfikacji Traktatu Reformującego UE wraz z Kartą Praw Podstawowych. Sejm wyraża zgodę na ratyfikację w ustawie. Prezydent składa podpis pod ratyfikacją.
Traktat Lizboński, przyjęty 19 października po trzech miesiącach trudnych negocjacji, zastąpił projekt konstytucji unijnej, odrzucony przez Francję i Holandię w 2005 roku. Jego główne postanowienia - nowe w stosunku do obecnie obowiązującego Traktatu z Nicei - to usprawnienie unijnych instytucji poprzez przyjęcie nowego systemu podejmowania decyzji w UE, a także nadanie Unii osobowości prawnej oraz wiążącego charakteru Karcie Praw Podstawowych.