PolskaSejm wybrał tylko jednego sędziego TK

Sejm wybrał tylko jednego sędziego TK

Sejm wybrał tylko jednego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Został nim zgłoszony przez PiS prof. Zbigniew Cieślak. Żaden z trzech pozostałych kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

17.11.2006 | aktual.: 17.11.2006 04:25

Do obsadzenia pozostają zatem jeszcze dwa miejsca w Trybunale Konstytucyjnym. 1 grudnia upływa bowiem kadencja trzech sędziów TK: zastępcy prezesa TK Andrzeja Mączyńskiego, Wiesława Johanna i Biruty Lewaszkiewicz-Petrykowskiej.

Głosowanie

W pierwszej turze głosowania prof. Cieślak uzyskał 224 głosy (większość bezwzględna wynosiła 193 głosy).

Pozostali kandydaci: prof. Bogdan Szlachta (kandydat PiS) oraz zgłoszeni przez PO - prof. Stanisław Biernat i prof. Andrzej Rzepliński nie otrzymali bezwzględnej większości głosów, koniecznej do ich wyboru.

W drugiej turze głosowania najmniej głosów (160) otrzymał prof. Rzepliński.

Do trzeciej tury przeszli prof. prof. Szlachta i Biernat, których poparło odpowiednio: 182 i 172 posłów.

W kolejnym, ostatnim głosowaniu na prof. Szlachtę głosowało 183 posłów, przeciw było 163, a 35 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna wynosiła 192.

Tuż przed głosowaniem Samoobrona wycofała kandydaturę mec. Jerzego Majewskiego, którego negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

O Majewskim pisała "Gazeta Wyborcza". Według dziennika, do poznańskiej rady adwokackiej wpłynęła skarga klienta na mec. Majewskiego o to, że nie rozliczył się ze 110 tys. zł oraz o nieetyczne postępowanie. Gazeta napisała również, że przeciwko Majewskiemu toczy się sprawa przed sądem cywilnym.

Marszałek Sejmu Marek Jurek poinformował, że w najbliższym czasie zostaną przedstawione nowe zasady i terminy zgłaszania kandydatur na sędziów Trybunału.

Kim jest nowy sędzia TK?

Nowy sędzia TK, Zbigniew Cieślak, urodził się 11 lutego 1954 r. w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1993 r. mianowany został na stanowisko profesora na tym wydziale.

Pełnił wiele funkcji publicznych, m.in. dyrektora Biura Komisji Sejmowych w latach 1991-1992 oraz sekretarza Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w latach 1992 -1993. W latach 1997-1998 był podsekretarzem stanu w MSWiA. W latach 1999-2001 uczestniczył w pracach Kolegium Najwyższej Izby Kontroli, a w latach 2000-2001 był Przewodniczącym Rady Telekomunikacji oraz pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Poczty Polskiej.

W 2006 r. powołany został przez premiera na funkcję przewodniczącego Rady Służby Cywilnej. Specjalizuje się w prawie administracyjnym. Jego główne kierunki zainteresowań to teoria prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego oraz nauka administracji.

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Kandydatów na stanowisko sędziego TK przedstawia co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)