Trwa ładowanie...
d38ubp5

Sejm przyjął informację o polityce rolnej rządu

Sejm przyjął w czwartek informację o
polityce rolnej rządu przedstawioną przez wicepremiera i ministra
rolnictwa Jarosława Kalinowskiego.

d38ubp5
d38ubp5

Rząd zakłada w 2002 roku zwiększenie interwencji na rynku rolnym poprzez między innymi dopłaty do eksportu wołowiny, zwiększenie puli zakupów i wprowadzenie dopłat do eksportu półtusz wieprzowych.

W głosowaniu za odrzuceniem informacji rządowej brało udział 408 posłów. Za przyjęciem informacji było 166 posłów. Przeciw było 237, pięciu posłów wstrzymało się od głosu.

Podczas debaty na początku czerwca za odrzuceniem informacji rządu o polityce rolnej opowiedziała się Platforma Obywatelska, Samoobrona oraz Prawo i Sprawiedliwość. Klub UP oraz koło PLD poparły informację, natomiast krytycznie ocenił ją Artur Balazs z koła SKL.

Przedstawiając sytuację w rolnictwie wicepremier minister rolnictwa Jarosław Kalinowski powiedział, że kryzys w rolnictwie nakłada się na spadek realnych dochodów na wsi. Wicepremier zapewniał jednak w Sejmie, że rząd robi wszystko, aby poprawić tę sytuację. Jego zdaniem już wcześniej było wiadomo, że w roku 2002 sytuacja w rolnictwie będzie niezwykle trudna. W ciągu czterech lat dochody rolników spadły o 40%.

d38ubp5

Wicepremier zapowiedział, że kontynuowane będą dotychczasowe działania polegające na obniżeniu kosztów produkcji. Są to między innymi dopłaty do kredytów inwestycyjnych stosowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Według niego, ok. 1200 rolników skorzystało już z rent strukturalnych. Uruchomiono również program zalesiania.

Kalinowski poinformował, że przygotowywany od lat unijny program pomocy dla rolnictwa, Sapard, zostanie uruchomiony w czerwcu br.

Dodał również, że rząd zajmie się nowelizacją działań interwencyjnych Agencji rynku Rolnego.

Wicepremier chce również zwiększenie puli zakupów interwencyjnych i wprowadzenie dopłat do eksportu 30 tys. ton półtusz wieprzowych. Te decyzje nie pozwolą na dramatyczne pogorszenie sytuacji, ale nie można liczyć, że ceny produktów rolnych powrócą do poziomu z ubiegłego roku - powiedział wicepremier.

d38ubp5

Kalinowski ma nadzieję, że w najbliższym czasie kraje UE, które wprowadziły zakaz importu polskiej wołowiny, wycofają go. Prowadzę na ten temat rozmowy - zapewnił.

Wicepremier zwrócił również uwagę na tragiczną sytuację na rynku cukru. Jak powiedział, 14 czerwca przedstawiciele Ministerstwa Skarbu i resortu rolnictwa spotkają się z reprezentantami cukrowni, aby zdecydować o przeniesieniu 300 tys. ton cukru z kwoty A (ilość na rynek krajowy) do kwoty C (ilość cukru na eksport). (iza)

d38ubp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38ubp5
Więcej tematów