WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Scenarzysta Jerzy Janicki obchodzi 75. urodziny


Wybitny scenarzysta Jerzy Janicki, twórca
m.in. scenariusza do serialu "Polskie drogi" i współautor
scenariusza do serialu "Dom", obchodzi w sierpniu 75. urodziny. Z
tej okazji z jubilatem spotkał się w Warszawie prezydent
Aleksander Kwaśniewski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jerzy Janicki u prezydenta
Jerzy Janicki u prezydenta (PAP)
WP

Podczas spotkania prezydent RP złożył jubilatowi serdeczne życzenia urodzinowe oraz wręczył mu pamiątkowy upominek w postaci wiecznego pióra.

Janicki, najbardziej znany ze swojej twórczości filmowej, jest także pisarzem i dramaturgiem, autorem scenariuszy słuchowisk i widowisk telewizyjnych oraz współautorem powieści radiowych "Matysiakowie" i "W Jezioranach".

Janicki urodził się 10 sierpnia 1928 r. w Czortkowie (obecnie Ukraina). Po zakończeniu II wojny światowej pracował jako dziennikarz w katowickiej "Trybunie Robotniczej". W 1952 r. zadebiutował reportażami na łamach prasy warszawskiej. Od 1955 r. był redaktorem w dziale literackim Polskiego Radia. W latach 80. - kierownikiem literackim zespołu filmowego Iluzjon.

WP

Stworzył scenariusze do ponad 30 filmów. Największe uznanie i popularność przyniosły mu seriale - "Polskie drogi" i "Dom", do którego scenariusz napisał wspólnie z Andrzejem Mularczykiem.

Polub WP Wiadomości
WP
WP