Trwa ładowanie...

Saramonowicz o Warszawie: "pełnokrwista kobieta, święta i dziwka, brzydka i zarazem niebywale piękna w zależności od własnego kaprysu"

Znany reżyser o swoim mieście

Saramonowicz o Warszawie: "pełnokrwista kobieta, święta i dziwka, brzydka i zarazem niebywale piękna w zależności od własnego kaprysu"
d389jn1
d389jn1

Na Facebooku pojawiła się ciekawa wypowiedź polskiego reżysera i scenarzysty, Andrzeja Saramonowicza, na temat polskiej stolicy. Znany dzięki filmom takim jak "Lejdis" czy "Testosteron", urodzony w Warszawie artysta opisuje swoje miasto jako miejsce o wielu twarzach:

Kocham Warszawę! To niesamowite miasto, wielowymiarowe, zmienne jak pełnokrwista kobieta, święta i dziwka, brzydka i zarazem niebywale piękna w zależności od własnego kaprysu, a przede wszystkim wrażliwości tego, kto na nią patrzy.

Słoik nie dostrzeże w niej nic oprócz odstępstw od pornoseansu innych miast (gdzie sterczące cycki zabytków i kolagen, kapiący z ust, co powtarzają: "podziwiaj mój seksapil, podziwiaj mój brak cellulitu" wypełniają cały kadr), ale dla nas - którzyśmy tu wyrośli - to miejsce jedyne i niepowtarzalne.

Dziś było w Warszawie tak niesamowite światło, jakie zdarzyć się może w naszej szerokości geograficznej jedynie w październiku. Kładło się na wszystkim z czułością, pieściło domy i ludzi, odsłaniało piękno w miejscach niepięknych na co dzień.

d389jn1

Szedłem Piękną, Marszałkowską , Mokotowską, byłem na Saskiej Kępie, Mokotowie i Żoliborzu , i wszędzie - w tym październikowo-bajkowym słońcu - widziałem i pięknych ludzi, i piękną przestrzeń. Dziś w Warszawie - mieście, o którym głupi mówią, że brzydkie - zwiedziłem i Paryż, i Rzym, i Brukselę, i Berlin, i Wiedeń. Bo dziś Warszawa była wszystkim.

A potem na placu Konstytucji kupiłem toskańskie salami i pecorino z Pienzy od sprzedawców, którzy mówili wyłącznie po włosku. Przez chwilę miałem wrażenie, że znalazłem się na nowo w Sienie. Albo inaczej: że to Siena zjawiła się u mnie z rewizytą.

Jak Wam się podoba opowieść Andrzeja Saramonowicza o Warszawie?

Zobacz też: "Odpi...lcie się od Warszawy, barany!"

d389jn1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d389jn1
Więcej tematów