Trwa ładowanie...
d167lrh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Samorządy zamiast eksmitować, zatrudnią dłużników

Długi lokatorów mieszkań gminnych to bardzo poważny problem wielu samorządów. Ale miasta coraz częściej nie wyrzucają takich osób na bruk, ale dają im szansę na odpracowanie zaległości czynszowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samorządy zamiast eksmitować, zatrudnią dłużników
(WP.PL, Fot: Damian Wis)
d167lrh

W stolicy takie zaległości to 388 mln zł, w Łodzi - 169 mln, a we Wrocławiu - ok. 120 mln. Do tego w wielu miastach zadłużenie rośnie bardzo szybko - w Lublinie o ok. 3,5 mln rocznie, w Katowicach - o ok. 0,5 mln miesięcznie.

Samorządy zaczynają dochodzić do wniosku, że restrykcyjna polityka wobec dłużników nie przynosi efektów.

- Ludzie często mieszkają w tak marnych warunkach, że eksmitowanie wręcz poprawiało ich warunki życia - twierdzi Marcin Zawiła prezydent Jeleniej Góry.

d167lrh

Dlatego coraz bardziej popularne są programy umożliwiające odpracowywanie długów, np. poprzez wykonywanie prac porządkowych czy remontowych.

Takie programy wdrożyły już m.in. Toruń, Szczecin, Wrocław, Gdańsk, a ostatnio Warszawa, zaś szykuje się do tego np. Łódź. - W Toruniu oferujemy wykonywanie m.in. prac porządkowych, czyli sprzątanie, odśnieżanie oraz drobne prace remontowe, na przykład malowanie klatek schodowych, placów zabaw, ogrodzeń czy wykonywanie prac stolarskich - wymienia w rozmowie z "DGP" Karolina Wojciechowska z toruńskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Toruń za roboczogodzinę wykonywania prac porządkowych płaci 6,50 zł brutto, zaś za drobne prace remontowe 7 zł brutto. Bardzo ważne jest to, że odpracowanie długów wobec gminy nie powoduje, że powstaje dochód, który podlega opodatkowaniu. Do tego dłużnicy mogą indywidualnie ustalać zakres i termin wykonywania prac. Torunianie odpracowali tak 163 tys. zł w ubiegłym roku, a w trzech pierwszych kwartałach tego roku ponad 143 tys. zł.

d167lrh

Podziel się opinią

Share

d167lrh

d167lrh
Więcej tematów