Trwa ładowanie...
10-09-2014 18:59

Sąd w Paryżu uniewinnił działaczki Femenu, oskarżone o wandalizm w katedrze Notre Dame

Sąd w Paryżu zdecydował o uniewinnieniu działaczek organizacji Femen oskarżonych o spowodowanie uszkodzeń w katedrze Notre Dame. Wyrok wywołał skrajne opinie.

Sąd w Paryżu uniewinnił działaczki Femenu, oskarżone o wandalizm w katedrze Notre DameŹródło: AFP, fot: Joel Saget
d55c2bk
d55c2bk

Feministki były oskarżone o spowodowanie rys na złoceniach dzwonu "Marcel". Sędzia przychylił się do stanowiska obrony, że nie można jednoznacznie orzec, iż stało się to w czasie wtargnięcia do wnętrza świątyni dziewięcioosobowej grupy działaczek Femenu, do którego doszło 12 lutego 2013 roku. Według sądu, zniszczenie mogło być spowodowane przez licznych zwiedzających katedrę lub w czasie transportu odnowionego dzwonu do Notre Dame.

Decyzja sądu wywołała wzburzenie w niektórych kręgach politycznych i religijnych. Była minister Christine Boutin mówi, że wyrok jest świadectwem przyzwolenia na dokonywanie świętokradztwa w miejscach kultu religijnego.

Słowa krytyki padają z ust działaczy opozycji, którzy nie mogą się pogodzić z tym, że młode kobiety dopuszczające się wandalizmu w kościele zostały uniewinnione, zaś trzech strażników świątyni, próbujących je zatrzymać, zostało skazanych na grzywnę za stosowanie przemocy.

Zapowiedziano apelację od tego wyroku.

d55c2bk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d55c2bk
Więcej tematów