PolskaSąd odroczył proces Komorowski kontra prezes PiS

Sąd odroczył proces Komorowski kontra prezes PiS

Sąd odroczył na środę na godzinę 12.00 ogłoszenie wyroku w procesie między komitetem wyborczym Bronisława Komorowskiego a Jarosławem Kaczyńskim. Sztab kandydata PO pozwał w trybie wyborczym prezesa PiS za słowa o prywatyzacji w szpitali.

Sąd odroczył proces Komorowski kontra prezes PiS
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

Orzeczenie w sprawie wzajemnych pozwów komitetów wyborczych wydane zostanie w środę o godz. 12.00 - poinformowała sędzia prowadząca wtorkową rozprawę przed warszawskim sądem okręgowym.

Sztab Bronisława Komorowskiego pozwał głównego konkurenta w wyborach prezydenckich Jarosława Kaczyńskiego z PiS za słowa, które padły na wiecu w Lublinie. Prezes PiS, przedstawiając różnicę między głosowaniem na niego, a głosowaniem na kandydata PO, mówił, że Bronisław Komorowski chce prywatyzować szpitale. Jarosław Kaczyński był obecny na wtorkowej rozprawie.

Jarosław Kaczyński odpowiada pozwem

Do sądu trafił również pozew komitetu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego przeciwko Bronisławowi Komorowskiemu. Jak powiedział rzecznik sztabu wyborczego kandydata PiS Paweł Poncyljusz, pozew dotyczy wypowiedzi, w której Komorowski zarzucił kłamstwo Kaczyńskiemu. Poncyljusz nie sprecyzował jednak, o którą konkretnie wypowiedź chodzi.

W swym pozwie, komitet wyborczy Komorowskiego domaga się od Kaczyńskiego sprostowania stwierdzenia jakoby kandydat PO chciał prywatyzacji ochrony zdrowia, w stacjach telewizyjnych - m.in. TVP1, TVP Info, TVN, TVN24 i w serwisie Polskiej Agencji Prasowej.

Sztab Komorowskiego dał Kaczyńskiemu czas do poniedziałku wieczorem, aby przeprosił kandydata Platformy. Do przeprosin nie doszło, a sztab Komorowskiego w poniedziałek wieczorem złożył w sądzie pozew w trybie wyborczym. Wcześniej Komorowski - grożąc pozwem - mówił m.in.: - Chciałbym przestrzec przed kłamstwem uprawianym regularnie w ramach kampanii wyborczej, chciałem przestrzec kolegów z PiS: nie róbcie tego rodzaju świństwa, jakim jest próba uszycia butów - po gombrowiczowsku zrobienia gęby - polegającym na przyklejeniu PO i mnie łatki zwolenników prywatyzacji służby zdrowia.

Z powodu procesu z Bronisławem Komorowskim Jarosław Kaczyński zrezygnował ze spotkania z rolnikami w Łomży i pozostał w Warszawie. Wyraził nadzieję, że sprawiedliwość zwycięży. Jego zdaniem, skarga wyborcza powinna być wykorzystywana w wypadkach skrajnych. Kandydat PiS na prezydenta powiedział, że koledzy z Platformy postanowili wytaczać procesy "o to co sami napisali, powiedzieli, głosowali".

Kaczyński: nie wiem o tym, by Komorowski zmienił zdanie

Jarosław Kaczyński przekonywał w sądzie, że Bronisław Komorowski był autorem programów PO, gdzie postulat prywatyzacji szpitali był nie tylko podniesiony, ale i zalecany. Jak dodał, nie słyszał wypowiedzi, w której Komorowski, by się od tych poglądów odcinał.

Kaczyński podkreślał, że w tych dokumentach programowych "jest wyraźnie mowa" o tym, że prywatyzacja szpitali "to jest rozwiązanie lepsze, skuteczniejsze". Jak zwrócił uwagę, Komorowski mówił o tym, że zarówno program partii i program wyborczy, a także program rządzenia są "dokumentami całkowicie spójnymi, trzeba je traktować łącznie".

Kandydat PiS na prezydenta zaznaczył, że tzw. ustawa komercjalizacyjna poparta przez PO, w tym Bronisława Komorowskiego, zawierała przepisy o komunalizacji służby zdrowia, "ale zawierała też przepisy, które bardzo łatwo mogą zmienić tę komunalizację w prywatyzację".

Kaczyński mówił, że w sejmie podjęto próbę wprowadzenia poprawki do tej ustawy, gwarantującej przynajmniej 50% udziałów (w Zakładach Opieki Zdrowotnej) dla podmiotu publicznego. - Pan Bronisław Komorowski głosował wraz ze swoją partią przeciwko, a więc dopuszczał całkowitą prywatyzację szpitali - powiedział.

Prezes PiS podsumował, że nie słyszał żadnej wypowiedzi Komorowskiego, w której by się "od tych swoich poprzednich poglądów, a co ważniejsze czynów, odcinał". - Miałem pełne prawo uznać je za aktualne - dodał. Jak zaznaczył już po wybuchu "sporu" mówił, że Komorowski może zapowiedzieć podczas kampanii, że zawetuje każdą ustawę, która mówi lub prowadzi do prywatyzacji szpitali. "Komorowski nie opowiadał się za prywatyzacją"

Bronisław Komorowski jako kandydat na prezydenta nigdy nie opowiadał się za prywatyzacją służby zdrowia - przekonywał w sądzie reprezentujący komitet Komorowskiego mecenas Jacek Dubois.

Dubois podkreślał, że prześledził wszystkie wypowiedzi Komorowskiego jako kandydata na prezydenta i nie znalazł takiej, która wskazywałaby, że Komorowski opowiada się za prywatyzacją służby zdrowia. Są natomiast - mówił - wypowiedzi, gdzie Komorowski mówi, że jest za komunalizacją, czyli przekazaniem samorządom placówek służby zdrowia.

- Bronisław Komorowski mówi: chcę komunalizacji, a Jarosław Kaczyński mówi mu: "chcesz prywatyzacji". To bardzo mało etyczny zabieg, nie powinien być stosowany w kampanii wyborczej - podkreślił Dubois.

Zaznaczył też, że należy odróżnić poglądy partii Komorowskiego, czyli Platformy Obywatelskiej od poglądów Komorowskiego jako kandydata. Jednocześnie podkreślił, że w obowiązującym programie PO z października 2007 roku nie ma mowy o prywatyzacji służby zdrowia. - Odkąd zaprezentowano ten program wyborczy, wszystkie wcześniejsze programy polityczne przeszły do historii - powiedział Dubois.

PiS już raz przegrał

To już kolejny spór między PO i PiS o prywatyzację w służbie zdrowia, rozstrzygany w trybie wyborczym. Przed wyborami parlamentarnymi w 2007 roku sąd orzekł w trybie wyborczym, że w programie Platformy nie ma zapisanej prywatyzacji w służbie zdrowia. Wniosek w trybie wyborczym przeciwko Komorowskiemu i komitetowi wyborczemu PO złożył wówczas PiS, który zarzucał politykowi Platformy, że mówi nieprawdę twierdząc, iż w programie jego partii nie ma mowy o prywatyzacji służby zdrowia.

Pełnomocnicy PiS powoływali się wówczas na program PO z maja 2007 roku, w którym jest mowa o prywatyzacji służby zdrowia. Sąd przyznał jednak rację przedstawicielom PO, którzy dowodzili, że od maja 2007 r. w kwestii zapowiadanej działalności tej partii w ochronie zdrowia "doszło do zmiany programu politycznego" i że w obowiązującym programie (czyli programie wyborczym sprzed wyborów parlamentarnych w 2007 roku) nie ma mowy o prywatyzacji, tylko o komunalizacji służby zdrowia - czyli przekazaniu jej samorządom.

W "Podstawach programu politycznego Platformy Obywatelskiej RP" (dokument z maja 2007, Bronisław Komorowski jest w nim nazwany koordynatorem prac programowych) czytamy m.in.: "Konkurencja ma znaczenie fundamentalne dla funkcjonowania każdego rynku, w tym medycznego. Ważnym krokiem na drodze do jej zwiększenia jest prywatyzacja służby zdrowia".

W tym samym dokumencie czytamy: "Szpitale rządzą się takimi samymi zasadami rachunku ekonomicznego jak inne podmioty gospodarcze. Efektywne zarządzanie na poziomie szpitala jest niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia pacjentów, jak i personelu medycznego. Niestety, podobnie jak w przypadku na przykład przedsiębiorstw państwowych, nadzór właścicielski sprawowany przez podmioty państwowe nie sprzyja efektywnemu zarządzaniu w służbie zdrowia. Prywatyzacja będzie służyła poprawie efektywności, a więc podniesieniu jakości usług oraz obniżeniu ich kosztu".

Z kolei w programie wyborczym PO "Polska zasługuje na cud gospodarczy" (sprzed wyborów parlamentarnych w październiku 2007) w odniesieniu do służby zdrowia nie pada już słowo prywatyzacja. Platforma proponuje natomiast, aby samorządy zyskały prawo do dysponowania placówkami ochrony zdrowia, których są organem założycielskim. "Przekształcimy publiczne placówki ochrony zdrowia w spółki prawa handlowego z wyłącznym lub częściowym udziałem organów założycielskich. Dzięki temu zlikwidujemy ograniczenia dysponowania nimi, dając samorządom prawo dokapitalizowania, dofinansowania, przekształcenia zakładów opieki zdrowotnej" - czytamy. Bronisław Komorowski również w tym dokumencie przedstawiany jest jako koordynator prac programowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (744)