Trwa ładowanie...
d4a34z5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sąd aresztował policjantów podejrzanych o stosowanie przemocy

Stosowanie przemocy i gróźb, by uzyskać wyjaśnienia i określone informacje w postępowaniu karnym - takie zarzuty postawiła czterem policjantom z komendy miejskiej w Olsztynie tamtejsza prokuratura okręgowa. Trafili oni decyzją sądu do aresztu. Poinformował o tym rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Zbigniew Czerwiński. Prokuratura złożyła wnioski o trzymiesięczny areszt wobec podejrzanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd aresztował policjantów podejrzanych o stosowanie przemocy
(WP, Fot: Konrad Żelazowski)
d4a34z5

Prokurator Czerwiński podkreślił, że sąd rejonowy w Olsztynie po rozpatrzeniu wniosków prokuratury zdecydował o aresztowaniu trzech policjantów. Wobec czwartego, który miał się dopuścić czynów najmniej drastycznych, sąd dopuścił zamianę aresztu na poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys zł. Policjant będzie mógł opuścić areszt, jeśli wpłaci poręczenie w ciągu 14 dni.

Jak podkreślił prokurator Czerwiński, Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wraz z prokuratorem prowadzącym postępowanie w ciągu siedmiu dni zdecydują, czy złożyć zażalenie na decyzję sądu w sprawie poręczenia wobec jednego z policjantów.

Czterej policjanci z komendy miejskiej policji w Olsztynie zostali zatrzymani w czwartek w związku z ich nieprawidłowymi zachowaniami wobec przesłuchiwanych.

d4a34z5

Ze względu na rozwojowy charakter sprawy prokuratura nie ujawnia szczegółów, te - jak przyznał Czerwiński - dotyczą konkretnych postępowań, konkretnych zachowań i osób. Wiadomo jedynie, że sprawa dotyczy naruszenia paragrafu 246 kodeksu karnego, który mówi o tym, że "funkcjonariusz publiczny, który w celu uzyskania zeznań stosuje przemoc, groźbę bezprawną lub znęca się fizycznie lub psychicznie" podlega karze od roku do 10 lat więzienia.

- Zarzuty przedstawione policjantom są zbyt drastyczne, by je przedstawiać opinii publicznej. W tym momencie mogę powiedzieć jedynie, że dotyczą używania przez policjantów wobec zatrzymanych przemocy, gazu i paralizatora - powiedział rzecznik prokuratury. Dodał, że policjanci mieli się dopuścić czynów zabronionych wobec czterech pokrzywdzonych.

Czerwiński powiedział wcześniej, że na zlecenie prokuratury w tej sprawie podejmowało działania biuro spraw wewnętrznych Komendy Głównej Policji.

Rzeczniczka prasowa warmińsko-mazurskiej policji Anna Fic poinformowała, że policja wszczęła już procedurę zmierzającą do usunięcia zatrzymanych ze służby. - Trzej policjanci mają kilkuletni staż pracy w policji, jeden pracował kilkanaście lat - powiedziała Fic i dodała, że zatrzymani pracowali w pionie kryminalnym.

d4a34z5

W przesłanym po zatrzymaniu pierwszych funkcjonariuszy komunikacie poinformowała, że komendant wojewódzki zlecił kontrolę w olsztyńskiej komendzie. Ma ona zbadać prawidłowość reakcji przełożonych na zgłoszenie skargi o nieprawidłowych działaniach podwładnych.

Fic dodała, że dodatkowo odsunięci od obowiązków służbowych zostali bezpośredni przełożeni zatrzymanych funkcjonariuszy.

Zobacz również: Tragiczny finał policyjnej interwencji

d4a34z5

Podziel się opinią

Share

d4a34z5

d4a34z5
Więcej tematów