Trwa ładowanie...
d4ldly1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Są pierwsze zarzuty w sprawie polowania na lwa Cecila

Jeden z dwóch przewodników z polowania w parku narodowym w Zimbabwe, w wyniku którego amerykański turysta i myśliwy zabił najbardziej znanego w kraju lwa o imieniu Cecil, objętego ochroną, usłyszał w środę zarzuty. Grozi mu wysoka grzywna i 10 lat więzienia. Sprawa wywołała oburzenie na całym świecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lew Cecil
Lew Cecil (PAP/EPA)
d4ldly1

Dentysta z Minneapolis Walter James Palmer, który wyjechał już z Zimbabwe, przyznał się do zabicia lwa w czasie polowania, ale twierdzi, że nie wiedział, iż zwierzę jest chronione.

- Do samego końca polowania wierzyłem moim przewodnikom, że zabicie tego lwa jest zgodne z prawem. Nie miałem pojęcia, że ten konkretny okaz to Cecil, ulubieniec okolicznych mieszkańców - tłumaczył. Amerykanin zaznaczył, że w sprawie polowania nie kontaktowały się z nim jeszcze ani władze Zimbabwe, ani amerykańskie, ale zapewnił, że będzie z nimi współpracował.

Według doniesień medialnych, za wytropienie i możliwość zabicia lwa Palmer zapłacił 55 tys. dolarów.

d4ldly1

Amerykaninowi w polowaniu w Zimbabwe pomagali dwaj miejscowi przewodnicy: zawodowy myśliwy Theo Bronkhorst oraz Honest Ndlovu, właściciel farmy, na której znaleziono zwłoki Cecila. Obaj stanęli już przed sądem w Hwange, na zachodzie kraju. Bronkhorstowi postawiono zarzut niewłaściwego nadzoru nad przebiegiem polowania i niepodjęcia odpowiednich kroków mających na celu zapobieżenie nielegalnemu zabiciu zwierzęcia. Nie przyznał się do winy, wypuszczono go z aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości tysiąca dolarów i zdeponowaniu paszportu. Grozi mu 20 tysięcy dolarów grzywny i 10 lat więzienia.

Ndlovu zarzutów jeszcze nie usłyszał; musi złożyć dodatkowe zeznania.

Polowanie na Cecila

W czasie nocnego polowania na początku lipca Cecil został wywabiony z terytorium Parku Narodowego Hwange. Amerykanin ranił lwa z łuku, a po kilkudziesięciu godzinach dobił go strzałem z broni palnej - podały służby ochrony środowiska. Stowarzyszenie organizatorów safari odebrało Bronkhorstowi licencję.

d4ldly1

Czyn Palmera wywołał burzę w internecie. Na Twitterze powstał specjalny hashtag - #cecilthelion, pod którym internauci nie szczędzą Amerykaninowi ostrej krytyki.

Palmer ma na koncie wiele polowań w północnoamerykańskim klubie łuczniczym Pope and Young, ale w przeszłości pojawiały się wątpliwości co do przestrzegania przez niego zasad łowieckich.

Według dokumentów sądowych w 2008 roku Palmer przyznał się do składania fałszywych zeznań w Służbie Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych (US FWS). Chodziło o zabicie podczas polowania niedźwiedzia czarnego poza dozwoloną strefą.

Rzeczniczka służby Vanessa Kauffman wyraziła w środę "głębokie zaniepokojenie z powodu zabicia Cecila". Dodała, że trwa ustalanie okoliczności zdarzenia i zapewniła, że władze Zimbabwe mogą liczyć na wszelką pomoc.

Znany ze swej charakterystycznej czarnej grzywy lew Cecil był objęty programem badań uniwersytetu w Oksfordzie.

d4ldly1

Podziel się opinią

Share

d4ldly1

d4ldly1
Więcej tematów