Trwa ładowanie...
d3xq0wp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Są pierwsze dane o frekwencji w wyborach prezydenckich

W południe frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 14,61 procent- poinformowała PKW. Najwyższa była w gminie Godziszów w województwie lubelskim - 29,89 procent, a najniższa w Dąbiu w województwie lubuskim - 6,18 procent.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewodniczący PKW, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wojciech Hermeliński, sekretarz PKW, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj oraz zastępca Przewodniczącego PKW, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Sylwester Marciniak
Przewodniczący PKW, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wojciech Hermeliński, sekretarz PKW, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj oraz zastępca Przewodniczącego PKW, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Sylwester Marciniak (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d3xq0wp

W dużych miastach najwięcej osób poszło do urn w Białymstoku - niemal 18 procent, a najmniej w Poznaniu - ponad 13 procent. Jak podaje szef PKW Wojciech Hermeliński, głosowanie odbywa się bez większych zakłóceń. Doszło do kilku incydentów, jednak żaden nie zaburzył przebiegu głosowania. Pracownicy PKW zwrócili się do okręgowych komisji, by bezpośrednio po sporządzeniu protokołów przekazywali je do Państwowej Komisji. Głosowanie w wyborach prezydenckich przewidziane jest do godziny 21:00.

Głosowanie trwa

O godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Startuje w nich 11 kandydatów. Do zakończenia głosowania o godz. 21.00 trwa cisza wyborcza. Po jej zakończeniu zapraszamy do Wirtualnej Polski na program na żywo.

d3xq0wp

Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców; głos można oddać w ponad 27 tys. lokali wyborczych.

PKW w niedzielę przewiduje zorganizowanie dwóch konferencji prasowych - o godz. 13.30 PKW poda komunikat o frekwencji wyborczej według stanu na godz. 12.00; druga konferencja o godz. 18.30 będzie poświęcona frekwencji z godz. 17.00.

Po zakończeniu głosowania stacje TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat podadzą sondażowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. PKW szacuje, że oficjalne wyniki wyborów najwcześniej poda we wtorek rano.

Jeśli niedzielne głosowanie nie przyniesie rozstrzygnięcia, i żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. Prezydentem zostanie ten kandydat, który zdobędzie wówczas więcej głosów.

d3xq0wp

W wyborach prezydenckich zmierzą się: Grzegorz Braun (reżyser), Andrzej Duda (PiS), Adam Jarubas (PSL), Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Kukiz (muzyk), Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), Janusz Palikot, Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia), Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy).

Głos ważny - jeden znak X przy jednym nazwisku

Aby otrzymać kartę do głosowania, w lokalu wyborczym, w którym jesteśmy umieszczeni w spisie wyborców, musimy przedstawić komisji dokument tożsamości. Może to być np. dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem - przypomina sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Beata Tokaj.

P.o. szef zespołu prawnego i organizacji wyborów Lech Gajzler powiedział, że brak adresu zameldowania w nowych dowodach osobistych nie będzie stanowił problemu. Zaznaczył, że komisja obwodowa ustala tożsamość wyborcy na podstawie imienia, nazwiska, numeru PESEL, które także znajdują się w spisie wyborców. - Wyborca nie musi przedstawiać komisji dowodu osobistego, może przedstawić np. paszport, w którym też nie ma adresu zameldowania - dodał Gajzler.

d3xq0wp

Karta do głosowania będzie miała format A4; znajdzie się na niej 11 podanych w kolejności alfabetycznej nazwisk kandydatów zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Karta do głosowania będzie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowanym odciskiem pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Wybór więcej niż jednego kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Podobnie, jeśli nie oddamy głosu na żadnego z kandydatów, głos będzie nieważny. Nie mają natomiast znaczenia dopiski, np. dopisanie dodatkowych nazwisk poza kratką. Kartę do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej.

d3xq0wp

Podziel się opinią

Share

d3xq0wp

d3xq0wp
Więcej tematów