Trwa ładowanie...
d1zdnz1

Są pierwsze dane o frekwencji w wyborach prezydenckich

W południe frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 14,61 procent- poinformowała PKW. Najwyższa była w gminie Godziszów w województwie lubelskim - 29,89 procent, a najniższa w Dąbiu w województwie lubuskim - 6,18 procent.
Share
Przewodniczący PKW, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wojciech Hermeliński, sekretarz PKW, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj oraz zastępca Przewodniczącego PKW, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Sylwester Marciniak
Przewodniczący PKW, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wojciech Hermeliński, sekretarz PKW, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj oraz zastępca Przewodniczącego PKW, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Sylwester MarciniakŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d1zdnz1

W dużych miastach najwięcej osób poszło do urn w Białymstoku - niemal 18 procent, a najmniej w Poznaniu - ponad 13 procent. Jak podaje szef PKW Wojciech Hermeliński, głosowanie odbywa się bez większych zakłóceń. Doszło do kilku incydentów, jednak żaden nie zaburzył przebiegu głosowania. Pracownicy PKW zwrócili się do okręgowych komisji, by bezpośrednio po sporządzeniu protokołów przekazywali je do Państwowej Komisji. Głosowanie w wyborach prezydenckich przewidziane jest do godziny 21:00.

Głosowanie trwa

O godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Startuje w nich 11 kandydatów. Do zakończenia głosowania o godz. 21.00 trwa cisza wyborcza. Po jej zakończeniu zapraszamy do Wirtualnej Polski na program na żywo.

d1zdnz1

Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców; głos można oddać w ponad 27 tys. lokali wyborczych.

PKW w niedzielę przewiduje zorganizowanie dwóch konferencji prasowych - o godz. 13.30 PKW poda komunikat o frekwencji wyborczej według stanu na godz. 12.00; druga konferencja o godz. 18.30 będzie poświęcona frekwencji z godz. 17.00.

Po zakończeniu głosowania stacje TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat podadzą sondażowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. PKW szacuje, że oficjalne wyniki wyborów najwcześniej poda we wtorek rano.

Jeśli niedzielne głosowanie nie przyniesie rozstrzygnięcia, i żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. Prezydentem zostanie ten kandydat, który zdobędzie wówczas więcej głosów.

d1zdnz1

W wyborach prezydenckich zmierzą się: Grzegorz Braun (reżyser), Andrzej Duda (PiS), Adam Jarubas (PSL), Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Kukiz (muzyk), Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), Janusz Palikot, Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia), Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy).

Głos ważny - jeden znak X przy jednym nazwisku

Aby otrzymać kartę do głosowania, w lokalu wyborczym, w którym jesteśmy umieszczeni w spisie wyborców, musimy przedstawić komisji dokument tożsamości. Może to być np. dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem - przypomina sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Beata Tokaj.

P.o. szef zespołu prawnego i organizacji wyborów Lech Gajzler powiedział, że brak adresu zameldowania w nowych dowodach osobistych nie będzie stanowił problemu. Zaznaczył, że komisja obwodowa ustala tożsamość wyborcy na podstawie imienia, nazwiska, numeru PESEL, które także znajdują się w spisie wyborców. - Wyborca nie musi przedstawiać komisji dowodu osobistego, może przedstawić np. paszport, w którym też nie ma adresu zameldowania - dodał Gajzler.

d1zdnz1

Karta do głosowania będzie miała format A4; znajdzie się na niej 11 podanych w kolejności alfabetycznej nazwisk kandydatów zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Karta do głosowania będzie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowanym odciskiem pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Wybór więcej niż jednego kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Podobnie, jeśli nie oddamy głosu na żadnego z kandydatów, głos będzie nieważny. Nie mają natomiast znaczenia dopiski, np. dopisanie dodatkowych nazwisk poza kratką. Kartę do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej.

d1zdnz1

Podziel się opinią

Share
d1zdnz1
d1zdnz1
Więcej tematów