Trwa ładowanie...

Pogoda bije rekordy. W Polsce największa anomalia

Każdy z ostatnich dziewięciu miesięcy był rekordowo ciepły i wiele wskazuje, że z marcem będzie podobnie. - Nie ma złotego środka ani magicznego rozwiązania problemu zmiany klimatu. Wiemy, co robić. Trzeba przestać spalać paliwa kopalne - tłumaczą naukowcy.

Rekordowe temperatury w PolsceRekordowe temperatury w PolsceŹródło: Copernicus, Getty Images
dkgjpow
dkgjpow

Przez pierwsze dwa tygodnie marca nie było dnia, który nie byłby rekordowo gorący. Za każdym razem globalne temperatury przekraczały średnią z lat 1991-2020 o przynajmniej 0,6 st. C, a 13 marca było to nawet 0,96 st. C.

W ten sposób marzec zapowiada się jako kolejny rekordowo gorący miesiąc. W ostatnim czasie przeżywamy wyłącznie takie.

Rekordowo gorący luty

Luty był już dziewiątym miesiącem z rzędu, gdy dotychczasowe rekordy zostały pobite. Zazwyczaj dochodziło do tego z ogromnym marginesem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Tego chłopi nie mieli w domach. 150 lat temu to była "pańska zachcianka"

Nie inaczej było właśnie w poprzednim miesiącu. Jak informuje europejska agencja Copernicus, średnia globalna temperatura wynosiła 13,54 st. C. Oznacza to, że była o 0,81 st. C wyższa niż średnia dla lutego z okresu 1991-2020 i o 0,12 st. C powyżej temperatury poprzedniego najcieplejszego lutego, w 2016 r.

dkgjpow

Poprzedni miesiąc był też o 1,77 st. C cieplejszy niż średnia dla lutego z lat 1850-1900, a więc okresu przedindustrialnego. Z kolei ostatnie 12 miesięcy było cieplejsze od tego okresu o 1,56 st. C. To właśnie wtedy ludzkość zaczęła masowo spalać paliwa kopalne, co doprowadziło do ogromnej emisji gazów cieplarnianych i uruchomienia globalnego ocieplenia.

Dzienna globalna anomalia temperatury powietrza Copernicus
Dzienna globalna anomalia temperatury powietrzaŹródło: Copernicus

- Jest teraz tak wiele dowodów wskazujących na fakt, że nasz klimat się ociepla, że ​​jeśli ktoś chce zaprzeczać zmianie klimatu, równie dobrze możesz twierdzić, że Ziemia jest płaska. Miliardy pomiarów przeprowadzonych przez stacje pogodowe, satelity, statki i samoloty wskazują na bardzo podstawowy fakt, że nasza planeta nagrzewa się w niebezpiecznym tempie - komentuje dr Friederike Otto, klimatolożka z Imperial College London.

Rekord, rekord, rekord

Najszybciej ocieplającym się kontynentem jest Europa. Temperatury w lutym były na naszym kontynencie aż o 3,3 st. C wyższe niż średnia dla lutego z lata 1991-2020.

dkgjpow

Wśród regionów odnotowujących największą anomalię była Polska. Jak informuje IMGW, luty był "ewenementem w skali polskiej klimatologii". Średnia temperatura była aż o ok 6 st. C wyższa od średniej z ostatniego 30-lecia. Co więcej, lutowe temperatury były cieplejsze niż przeciętne temperatury dla marca, a nawet zbliżone do kwietnia z 2021 r.

Na rekordowym poziomie była też średnia globalna temperatura powierzchni morza, która wyniosła 21,06 st. C. "Była to najwyższa wartość dla jakiegokolwiek miesiąca w historii pomiarów, przekraczając temperaturę z sierpnia 2023 roku (20,98 st. C)" - informuje Copernicus.

A skoro o rekordach mowa, to wśród nich należy wymienić też ten dotyczący całej zimy. Globalnie zima kalendarzowa (okres grudzień-luty) była cieplejsza od średniej z ostatnich trzech dekad aż o 0,78 st. C.

Alarmujące, ale nie zaskakujące

Naukowcy przyznają przy tym zgodnie, że kolejne rekordy ich nie dziwią. To po prostu efekt działań ludzkości, która z każdym rokiem wciąż emituje do atmosfery coraz więcej gazów cieplarnianych.

dkgjpow

- Choć może się to wydawać niezwykłe, odnotowane pomiary nie są zaskakujące, ponieważ ciągłe ocieplenie klimatu nieuchronnie prowadzi do nowych ekstremów temperaturowych. Klimat reaguje na aktualne stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze, więc jeśli nie uda nam się ich ustabilizować, będziemy świadkami coraz to nowych globalnych rekordów temperatur i ich skutków - komentuje Carlo Buontempo, dyrektor agencji Copernicus.

W podobnym tonie wypowiada się Otto. - Ludzie nie powinni być zaskoczeni, że pobiliśmy kolejny rekord. W dalszym ciągu spalamy ropę, gaz i węgiel, co powoduje dalsze ocieplenie klimatu. To bardzo dobrze rozumiana relacja - tłumaczy badaczka.

I dodaje: - Nie ma złotego środka ani magicznego rozwiązania problemu zmiany klimatu. Wiemy, co robić - trzeba przestać spalać paliwa kopalne i zastąpić je bardziej zrównoważonymi, odnawialnymi źródłami energii. Dopóki tego nie zrobimy, ekstremalne zjawiska pogodowe, nasilone przez zmianę klimatu, będą w dalszym ciągu niszczyć życie i źródła utrzymania.

dkgjpow

Szymon Bujalski, Dziennikarz dla Klimatu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dkgjpow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkgjpow
Więcej tematów