Trwa ładowanie...
02-12-2015 19:17

Rząd PiS cofnie zmiany na mapie Polski wprowadzone przez PO

Na stronach rządowych ukazał się ze środową datą projekt rozporządzenia Rady Ministrów, mocą którego miałoby być uchylone rozporządzenie RM z lipca, o utworzeniu od 1 stycznia 2016 roku dwóch nowych gmin: Szczawa (woj. małopolskie) i Grabówka (woj. podlaskie).

Rząd PiS cofnie zmiany na mapie Polski wprowadzone przez POŹródło: Wikimedia Commons, fot: Jerzy Opioła
ddyoksw
ddyoksw

Gmina Szczawa miała być wydzielona z obszaru gminy Kamienica, Grabówka - z obszaru gminy Supraśl.

Autorzy projektu rozporządzenia opublikowanego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, w uzasadnieniu projektu piszą, iż zmiany dotyczące utworzenia dwóch nowych gmin wymagają uchylenia.

Powołują się na wyniki gminnych referendów, które zostały przeprowadzone w gminach w ramach konsultacji społecznych poprzedzających decyzję poprzedniego rządu i negatywne opinie dotyczące planowanych podziałów.

Jak podkreślono, we wrześniu 2013 roku w referendum w gminie Kamienica wzięło udział niespełna 13,6 proc. uprawnionych, co oznacza iż formalnie było ono nieważne (potrzebna była frekwencja 30 proc.).

ddyoksw

Rada gminy była podziałowi przeciwna, podobnie rada powiatu limanowskiego. Do MSWiA wpłynął też protest jednego z sołectw i negatywne stanowisko dyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego. W uzasadnieniu przytoczono też opinię wojewody małopolskiego, według którego po podziale dojdzie do ograniczenia potencjału gminy Kamienica i jeszcze mniejszej - Szczawa.

W przypadku gminy Grabówka (woj. podlaskie) w uzasadnieniu projektu rozporządzenia także przywołano wynik lokalnego referendum. Tu frekwencja wyniosła 62 proc., a za podziałem opowiedziało się 45 proc. głosujących. Rada gminy Supraśl negatywnie zaopiniowała utworzenie nowej gminy.

Utworzenie nowych podmiotów jest już zaawansowane, pełnomocnicy do utworzenia tych gmin zostali powołani we wrześniu. Ich zadanie, to organizacja struktur nowego samorządu i przygotowanie pierwszych wyborów.

Pełnomocnikiem ds. gminy Grabówka jest Ewa Bończak-Kucharczyk, w przeszłości m.in. wiceprezydent Białegostoku. Jak powiedziała, wszystkie najważniejsze zadania związane z tym, by od 1 stycznia nowa gmina zaczęła działać, zostały już wykonane. Trwają procedury związane z zakupami na potrzeby samorządu.

O powołanie gminy Grabówka dopominała się grupa mieszkańców tych terenów. Argumentowali, że miejscowości, które weszłyby w jej skład, są niedoinwestowane, a potrzeby mieszkańców tej części gminy - pomijane przez władze Supraśla. Choć wynik referendum na terenie całej gminy był negatywny, to w miejscowościach które miałyby wejść w skład Grabówki, zdecydowanie wygrali zwolennicy podziału.

ddyoksw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddyoksw
Więcej tematów