Trwa ładowanie...
d10foqw
23-10-2007 19:35

Rymarz: poprosimy Sejm o głosowanie przez Internet

Państwowa Komisja Wyborcza rozważa wprowadzenie nowych form głosowania. Ewentualne zmiany mają ułatwić oddawanie głosu między innymi osobom niepełnosprawnym i Polakom mieszkającym poza granicami kraju. Ferdynand Rymarz mówił m.in. o głosowaniu przez pełnomocników, listownie i przez Internet.

d10foqw
d10foqw

Pierwsza z rozważanych przez PKW zmian dotyczy ludzi obłożnie chorych i znacznej części inwalidów. Komisja chciałaby, aby osoby te mogły głosować przez pełnomocnika. Przewodniczący PKW Ferdynand Rymarz powiedział, że takie osoby dawałyby pisemne, niesformalizowane pełnomocnictwo drugiej osobie, która głosowałaby w obwodowej komisji wyborczej. Ferdynad Rymarz podkreślił, że ta zmiana dodatnio wpłynęłaby na frekwencję.

Kolejna proponowana zmiana miałaby usprawnić głosowanie Polakom za granicą, by - tak jak w niedzielnych wyborach - nie musieli stać w wielogodzinnych kolejkach. Ferdynand Rymarz podkreślił, że liczba komisji wyborczych, jakie można zorganizować w ambasadach i konsulatach, jest niedostateczna przy wysokiej frekwencji wyborczej.

W związku z tym Komisja rozważa zwrócenie się do Sejmu o zmianę ordynacji wyborczej, która umożliwiłaby Polonii głosowanie korespondencyjne po uprzedniej rejestracji w konsulatach i ambasadach. Po zmianie odpowiednich przepisów Polonusi mogliby przesyłać swoje głosy do obwodowych komisji w Polsce.

Trzecią rozważaną zmianą jest dopuszczenie głosowania internetowego. Ferdynand Rymarz podkreśla, że PKW najbardziej chciałaby wprowadzić powszechne głosowanie elektroniczne. Zastrzega jednak, że taka zmiana byłaby kosztowna i konieczne byłoby znaczne wsparcie z budżetu państwa.

d10foqw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10foqw
Więcej tematów