Trwa ładowanie...
d3qfg76
d3qfg76
IAR

Rymarz: poprosimy Sejm o głosowanie przez Internet

Państwowa Komisja Wyborcza rozważa wprowadzenie nowych form głosowania. Ewentualne zmiany mają ułatwić oddawanie głosu między innymi osobom niepełnosprawnym i Polakom mieszkającym poza granicami kraju. Ferdynand Rymarz mówił m.in. o głosowaniu przez pełnomocników, listownie i przez Internet.
Share
d3qfg76

Pierwsza z rozważanych przez PKW zmian dotyczy ludzi obłożnie chorych i znacznej części inwalidów. Komisja chciałaby, aby osoby te mogły głosować przez pełnomocnika. Przewodniczący PKW Ferdynand Rymarz powiedział, że takie osoby dawałyby pisemne, niesformalizowane pełnomocnictwo drugiej osobie, która głosowałaby w obwodowej komisji wyborczej. Ferdynad Rymarz podkreślił, że ta zmiana dodatnio wpłynęłaby na frekwencję.

Kolejna proponowana zmiana miałaby usprawnić głosowanie Polakom za granicą, by - tak jak w niedzielnych wyborach - nie musieli stać w wielogodzinnych kolejkach. Ferdynand Rymarz podkreślił, że liczba komisji wyborczych, jakie można zorganizować w ambasadach i konsulatach, jest niedostateczna przy wysokiej frekwencji wyborczej.

W związku z tym Komisja rozważa zwrócenie się do Sejmu o zmianę ordynacji wyborczej, która umożliwiłaby Polonii głosowanie korespondencyjne po uprzedniej rejestracji w konsulatach i ambasadach. Po zmianie odpowiednich przepisów Polonusi mogliby przesyłać swoje głosy do obwodowych komisji w Polsce.

Trzecią rozważaną zmianą jest dopuszczenie głosowania internetowego. Ferdynand Rymarz podkreśla, że PKW najbardziej chciałaby wprowadzić powszechne głosowanie elektroniczne. Zastrzega jednak, że taka zmiana byłaby kosztowna i konieczne byłoby znaczne wsparcie z budżetu państwa.

d3qfg76

Podziel się opinią

Share
d3qfg76
d3qfg76
Więcej tematów