Trwa ładowanie...

Ryksze i meleksy z zakazem wjazdu na krakowski Rynek

Od lipca meleksy i ryksze już nie wjadą na Rynek Główny i Mały Rynek. Krakowscy urzędnicy zdecydowali o wstrzymaniu wydawania pozwoleń. Założeniem jest poprawa bezpieczeństwa w ścisłym centrum.

Share
Ryksze i meleksy z zakazem wjazdu na krakowski Rynek
Źródło: WP.PL, Fot: Robert Kulig
d4wj576

Ta wojna toczy się już od kilku lat. Po jednej stronie kierowcy meleksów i ryksz, po drugiej taksówkarze. Zakładnikiem jest turysta, a właściwie jego portfel. To po pieniądze z zagranicznych kieszeni najczęściej sięgają przewoźnicy.

Teraz zakończy się „eldorado” ekologicznych rozwiązań. Urzędnicy wstrzymali wydawanie pozwoleń wjazdu na Rynek Główny i Plac Szczepański. Zdaniem urzędników ma to poprawić komfort i bezpieczeństwo podróżnych, ponieważ elektryczne samochody i ryksze były zagrożeniem w ruchu drogowym. Takiej decyzji zdecydowanie sprzeciwiają się właściciele pojazdów elektrycznych.

d4wj576

- To jest granie na rzecz lobby taksówkarskiego. Tylko dlatego, że jesteśmy tańsi i bardziej ekologiczni, musimy cierpieć. W sezonie turystycznym to jedyny sposób, by zarobić na jesień i zimę. Gdy będziemy poza centrum, nikt do nas nie wejdzie. Tak się po prostu nie można, że my wpompowaliśmy poważne pieniądze w ten biznes, teraz zmienia się zasady - mówi Wirtualnej Polsce jeden z właścicieli meleksów.

Za to ręce zacierają taksówkarze. Dla tych każde zablokowanie alternatywnego transportu, to szansa na zysk.

- Po tym, jak do Krakowa wszedł Uber, wcześniej parataksówki, traciliśmy klientów. Gdy tylko my będziemy mogli wjeżdżać pod Rynek, gra stanie się uczciwsza – relacjonuje kierowca grupy taksówkarskiej Wawel.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4wj576

Podziel się opinią

Share
d4wj576
d4wj576
Więcej tematów