W przyszłorocznych wyborach obywatele Ukrainy po raz pierwszy będą głosować wyłącznie na listy partyjne. Wcześniej ukraiński parlament był wybierany zgodnie z systemem większościowo-proporcjonalnym; 225 deputowanych wybierano w okręgach jednomandatowych, a 225 z list partyjnych. Kolejną nowością jest obniżenie obowiązującego 4-procentowego progu wyborczego dla partii i bloków politycznych do 3%.
W styczniu na Ukrainie wejdzie także w życie tzw. reforma konstytucyjna, która prowadzi do zmiany obowiązującego dziś systemu prezydencko-parlamentarnego na parlamentarno-prezydencki.
Zgodnie z planowanymi zmianami partia, która wygra wybory, wyłania premiera i tworzy rząd. Obecnie premiera i rząd mianuje prezydent.
Według kalendarza wyborczego kampania startuje 120 dni przed dniem wyborów. Od 27 listopada do 25 grudnia partie i bloki mogą zgłaszać kandydatów na parlamentarzystów.
Ugrupowania polityczne powinny zarejestrować swych kandydatów w Centralnej Komisji Wyborczej do 30 grudnia. CKW podejmuje decyzję o zarejestrowaniu lub odmowie zarejestrowania kandydata w terminie siedmiu dni od wpłynięcia odpowiednich dokumentów. Partie i kandydaci mogą prowadzić agitację przedwyborczą do 24 marca 2006 roku.
Listy wyborcze powinny trafić do CKW do 16 stycznia, a 19 stycznia ugrupowania biorące udział w wyborach mogą otworzyć rachunki bankowe dla swoich funduszy wyborczych.
Głosowanie odbędzie się 26 marca w godzinach 8.00-20.00. Wyniki wyborów powinny zostać ogłoszone do 10 kwietnia oraz opublikowane w prasie pięć dni po ich ogłoszeniu.
Jarosław Junko