Trwa ładowanie...
21-06-2005 20:00

Rusza Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej

Plakat 26. Festiwalu Folkowego (fot. Polskie Radio)
W Gdańsku 4 sierpnia rozpocznie się 26. Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej. Organizatorem tegorocznego przeglądu jest Polskie Radio, a patronem medialnym Wirtualna Polska.

Rusza Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej
d323zt5
d323zt5

Plan koncertów, składy zespołów i biografie wykonawców:

4 sierpnia (czwartek), godz. 20.00

NCK, Kościół Św. Jana; ul. Świetojańska 50, Gdańsk

Wstęp 5 zł

d323zt5

Inauguracja

Koncert Gospodarzy Dźwięki Północy

Olo Walicki Kaszëbe

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Ideą przewodnią koncertu jest nawiązanie do tradycji muzycznych regionu pomorskiego. Znany gdański jazzman, Olo Walicki, podjął się skomponowania muzyki sięgającej po motywy kaszubskie, łączącej tradycyjne elementy muzyki ludowej z nowoczesnym jazzem. Do współpracy zaprosił elitę młodej polskiej sceny jazzowej –Marysię Namysłowską i Damrokę Kwidzyńską (vocal), Cezarego Konrada (perkusja) i Piotra Pawlaka (gitara).

d323zt5

Olo Walicki w swoich kompozycjach główny nacisk kładzie na wykorzystanie języka kaszubskiego jako najbardziej charakterystycznej i najsilniejszej składowej tego regionu. Artysta ze szczególną dbałością podchodzi do poprawności wymowy, tak by śpiew stanowił unikalne zestawienie nowoczesnej piosenki jazzowej i poprawnie użytej kaszubszczyzny.

Koncert Gospodarzy jest swoistym łącznikiem między kolejnymi edycjami organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury od wielu lat Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem Dźwięki Północy.

Projekt "Koncert Gospodarzy Dźwięki Północy – Olo Walicki Kaszëbe" realizowany jest w ramach stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego.

d323zt5

Olo Walicki: (1974) kontrabasista, kompozytor, aranżer, producent. Od 15 lat aktywnie działający na polskiej scenie muzycznej. Uczestniczył w większości festiwali jazzowych w Polsce i wielu poza jej granicami. Otrzymał nagrodę indywidualną na festiwalu Jazz Juniors 1992 w Krakowie. Od tego czasu miał okazję współpracować z większością polskich gwiazd jazzu. W latach 1996-2004 grał także w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego. Jego wszechstronność stylistyczna pozwalała, by współtworzył takie grupy jak: Łoskot, Szwagierkolaska czy Oczi Cziorne. Ma w swym dorobku udział w nagraniu około 40 różnorodnych stylistycznie płyt, brał udział również w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej, m.in. dla Zbigniewa Preisnera i Leszka Możdżera. Nazwisko Ola Walickiego pojawia się na czołowych pozycjach ankiety “Jazz Top” czytelników czasopisma “Jazz Forum” w kategoriach: najlepszy kontrabasista, najlepszy gitarzysta basowy, a od 2001 roku również w kategoriach muzyk roku i najlepszy kompozytor.

Cezary Konrad - perkusista, kompozytor, aranżer. Debiutował w zespole Central Heating Trio, który zdobył I miejsce na festiwalu Jazz Juniors '90 w Krakowie. Od tego czasu trwa nieprzerwane pasmo sukcesów, na które złożyła się wieloletnia współpraca ze Zbigniewem Namysłowskim, Kubą Stankiewiczem i innymi postaciami z czołówki polskiej sceny jazzowej oraz gwiazdami światowego formatu: Randym Breckerem, Susan Weinert, Didierem Lockwoodem. Nieprzerwanie od kilku lat Czarek jest laureatem nagrody Jazz Top w kategorii perkusistów przyznawanej przez czytelników pisma Jazz Forum. Dyskografia Cezarego Konrada obejmuje ponad 40 płyt, w tym jedną autorską "One mirror...Many reflections".

Piotr Pawlak - gitarzysta, kompozytor, producent. Związany ze sceną yassową. Współpracował z zespołami Bielizna, Kury, Łoskot, Arhythmic Memory, Yeshe a także z Robertem Knuthem, Kaffe Mathews, John Zorn, Gen-Dos, Marcinem Krzyżanowskim, Andrzejem Smolikiem, Antonim Gralakiem, Mateuszem Pospieszalskim. Jest współautorem muzyki do filmu Łukasza Barczyka "Przemiany". Brał udział w nagraniu kilkunastu płyt. Był producentem/współproducentem albumów "Statek kosmiczny" Ścianka, "Amariuch" Łoskot, "Samsara" Czan, "P.o.l.o.v.i.r.u.s" Kury, "Napijmy się oleju" Kury, "100 lat undergroundu" Kury. Damroka Kwidzyńska - urodzona w 1982 w Kartuzach. Studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. W roku 2003 wydała płytę ze swoim zespołem "Kompanijo Wadzeboków" grającym utwory rockowe do tekstów w języku kaszubskim, na której wykorzystano kompozycje jej autorstwa. W tym samym roku zespół otrzymał nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Debiut Roku, zagrał kilkadziesiąt koncertów jako support przed
gwiazdami ogólnopolskiego formatu. Damroka jest znawczynią kultury regionu i języka kaszubskiego, co znajduje odzwierciedlenie w jej twórczości. Z pasją krzewi kulturę Kaszub, od stycznia 2005 także jako prezenterka Radio Kaszebe.

d323zt5

Maria Namysłowska (ur. 1984) - córka Zbigniewa Namysłowskiego, wokalistka, kompozytorka i aranżerka, studentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Dzieli czas między naukę a działalność koncertowo - nagraniową. Współpracuje z KBD Trio. Komponuje i wykonuje własne utwory fortepianowe. Uczestniczyła w "Festiwalu Piosenki Artystycznej" w Rybniku, "Wiośnie Świętokrzyskiej" i innych.

d323zt5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d323zt5
Więcej tematów