Rozebrano "Tęczę" - budzącą kontrowersję instalację artystyczną
Zakończono prace przy demontażu "Tęczy". Rozbiórka instalacji związana jest z wygaśnięciem z końcem 2015 roku porozumienia pomiędzy Instytutem Adama Mickiewicza, a Miastem Stołecznym Warszawą.
Plac Zbawiciela był trzecią lokalizacją "Tęczy" po Wigrach, gdzie wspierała symbolicznie mur Klasztoru Kamedułów, i Brukselą, gdzie w 2011 roku stała przed siedzibą Parlamentu Europejskiego.
Julita Wójcik, twórczyni "Tęczy", jest performerką oraz autorką akcji artystycznych. Ukończyła Wydział Rzeźby na gdańskiej ASP, jest znana m.in. z akcji "Obieranie ziemniaków" w Zachęcie, w trakcie której ubrana w fartuch artystka siedziała na taborecie i obierała ziemniaki, by zwrócić uwagę na sytuację kobiet w Polsce, do których to zajęcie jest często przypisane. Za "Tęczę" otrzymała Paszport "Polityki" w kategorii Sztuki Wizualne za 2012 rok.
Instalacja wykonana przez Spółdzielnię Rękodzieła Artystycznego "Tęcza" miała 9 metrów wysokości i 26 metrów rozpiętości, ważyła ponad osiem ton i składała się z tysięcy sztucznych kwiatów przymocowanych do metalowej konstrukcji. Siedem razy została podpalona, ostatnio na początku grudnia 2014 roku. Wielokrotnie odbywały się pod nią protesty - zarówno za usunięciem jej, jak i za pozostawieniem.
Aby zapobiegać podobnym działaniom ratusz zlecił zamontowanie na niej specjalnych zraszaczy. Ponadto rondo na placu Zbawiciela, gdzie się znajdowała, jest objęte całodobowym monitoringiem miejskim. Nad jej bezpieczeństwem czuwał też patrol straży miejskiej.
Na razie nie wiadomo, gdzie instalacja zostanie przeniesiona.