Trwa ładowanie...
dakp24v

"Rosjanie uważają, że Krym jest ich i Putin działa na bazie tego przekonania"

Większość Rosjan uważa, że Krym jest ich i Władimir Putin działa na bazie tego przekonania - komentuje na łamach "Guardiana" Masza Gessen, autorka książki "Putin. Człowiek bez twarzy".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krym widziany z kosmosu
Krym widziany z kosmosu (Wikimedia Commons, Fot: NASA)
dakp24v

Dziennikarka przypomina słowa Galiny Starowojtowej, która była doradczynią ds. narodowościowych prezydenta Borysa Jelcyna i nadzorowała pierwsze próby Rosji uwolnienia podległych mu "kolonii".

- Mogę być rozsądna we wszystkich kwestiach, ale Krymu nie mogę oddać - cytuje Starowojtową Gessen i podkreśla, że te słowa doskonale oddają odczucia prawie każdego Rosjanina. Dla nich Krym jest częścią ich ojczyzny, "niezależnie od tego, co pokazują mapy".

"Większość, jeżeli nie wszyscy Rosjanie, żywi to przekonanie o wyjątkowości Krymu, nawet gdy należą do mniejszości, która odrzuca nostalgię za Związkiem Radzieckim"

dakp24v

"Jeśli Rosja funkcjonowałaby jako społeczeństwo z rządami prawa i pewnym wspólnym zrozumieniem skomplikowanej historii, to ten impuls wyjątkowości (Krymu) zostałby zahamowany z samej góry. Ale gdy to rząd wysyła wojska na Krym, to do poszczególnych Rosjan należy znalezienie argumentów oraz, co jest jeszcze trudniejsze, motywacji, by powstrzymać tę agresję" - pisze Masza Gessen na łamach "Guardiana".

Dziennikarka zauważa również, że dopóki rosyjscy żołnierze nie wylądowali na Krymie, Rosjanie uważali, że Putin tylko "szczeka, ale nie gryzie". Jej zdaniem interwencja na Ukrainie jeszcze bardziej spolaryzuje ukraińskie społeczeństwo, a Kreml mocniej przyciśnie śrubę politycznym dysydentom.

Źródło: "Guardian", WP.PL

dakp24v

Podziel się opinią

Share

dakp24v

dakp24v
Więcej tematów