Trwa ładowanie...
d331ivx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosja zapowiada reakcję na przyjęcie Czarnogóry do NATO. Zacharowa: to kolejna próba, by zmienić krajobraz wojskowo-polityczny w Europie

• Rzeczniczka rosyjskiego MSZ: Dążenia NATO naruszają interesy Rosji i zmuszają ją do stosownej reakcji
• Nie wyjaśniła jednak, o jakie konkretne przedsięwzięcia może tutaj chodzić
• Szefowie MSZ państwNATO podpisali w czwartek protokół o przystąpieniu Czarnogóry do Sojuszu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Anna Zacharowa
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Anna Zacharowa (AFP, Fot: ALEXANDER NEMENOV)
d331ivx

- Nasz negatywny stosunek do polityki "otwartych drzwi" nie zależy od koniunktury, lecz ma za podstawę niekorzystne polityczne i wojskowe skutki kilku fal ekspansji Sojuszu. Wystarczy przypomnieć, jak przez wiele lat przekonywano nas, że wejście do NATO państw wschodnioeuropejskich i bałtyckich polepszy nasze stosunki dwustronne, uwolni je od fobii "ciężkiej spuścizny historycznej" i stworzy w Sojuszu "związek" przyjaznych wobec Rosji państw - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa, komentując decyzję o przyjęciu Czarnogóry do NATO.

Jej zdaniem "podpisanie protokołu o przystąpieniu Czarnogóry do traktatu waszyngtońskiego potwierdza tylko dążenie Brukseli do maksymalnego forsowania procesu przyjmowania i nadania mu charakteru nieodwracalnego". - Kontynuowanie sztucznego "wciągania" Podgoricy do Sojuszu odbywa się na podstawie potajemnych uzgodnień z czarnogórskim kierownictwem, bez liczenia się z opinią obywateli tego państwa i z pominięciem tych samych demokratycznych zasad i procedur, do których zdecydowane przywiązanie tak aktywnie NATO deklaruje - dodała rzeczniczka, zaznaczając, że obecne władze Czarnogóry kategorycznie sprzeciwiły się rozpisaniu referendum na ten temat.

- Kolejna NATO-wska próba, by zmienić krajobraz wojskowo-polityczny w Europie, szczególnie w warunkach jawnego kursu na "powstrzymywanie" Rosji, nieuchronnie narusza interesy Rosji i zmusza nas do stosownej reakcji - zadeklarowała Zacharowa. Nie wyjaśniła jednak, o jakie konkretne przedsięwzięcia może tutaj chodzić.

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO podpisali w czwartek w Brukseli protokół o przystąpieniu Czarnogóry do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zostanie ona pełnoprawnym członkiem NATO po ratyfikacji dokumentu przez wszystkie państwa Sojuszu.

d331ivx

Podziel się opinią

Share

d331ivx

d331ivx
Więcej tematów