Rosja zadowolona z decyzji Korei Północnej
Rosyjskie władze z zadowoleniem przyjęły decyzję Korei Północnej o wprowadzeniu moratorium na testy nuklearne, wzbogacanie uranu i wystrzeliwanie pocisków rakietowych dalekiego zasięgu w zamian za amerykańską pomoc żywnościową.
Rosyjskie MSZ podkreśliło w oświadczeniu, że Moskwa wzywała Phenian do poczynienia podobnych kroków w zeszłym roku na wiosnę. "Takie równoległe wysiłki podejmowane przez członków sześciostronnych rozmów (...) stopniowo zbliżają do ich wznowienia" - napisano.
Jeszcze we wrześniu 2011 r. ówczesny północnokoreański przywódca Kim Dzong Il podczas wizyty w Rosji powiedział, że rozmowy powinny zostać wznowione bez warunków wstępnych.
Poza moratorium na testy nuklearne, wzbogacanie uranu i wystrzeliwanie pocisków rakietowych dalekiego zasięgu, Phenian zgodził się w środę na wpuszczenie na teren kompleksu jądrowego Jongbion inspektorów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, którzy mają zweryfikować wstrzymanie działań jądrowych.
W zamian Waszyngton obiecał Phenianowi 240 tys. ton żywności. Według USA możliwe będzie zwiększenie tej formy pomocy.
Obserwatorzy zauważają, że środowe postanowienia Korei Płn. torują drogę do ewentualnego wznowienia sześciostronnych rozmów w sprawie północnokoreańskiego programu jądrowego, które utknęły w martwym punkcie w grudniu 2008 r.
Rezygnacja ze wzbogacania uranu była jednym z najważniejszych ze stawianych przez Waszyngton warunków wznowienia negocjacji, w których obok USA i Korei Płn. udział biorą także Rosja, Chiny, Japonia i Korea Płd.
Agencja Reutera zauważa, że co prawda Moskwa i Pekin nalegały na Phenian, by powrócił do rozmów, jednak to Waszyngton, Tokio i Seul naciskały, aby pokazał najpierw, iż poważnie podchodzi do kwestii rezygnacji z potencjału nuklearnego.