Trwa ładowanie...
d4dgzy3
Rosja przejmuje kontrolę nad Abchazją
władimir putin

Rosja przejmuje kontrolę nad Abchazją

Rosja przejęła kontrolę nad Abchazją - zbuntowanym rejonem Gruzji. Układ o sojuszu i partnerstwie strategicznym podpisali w Soczi Władimir Putin i samozwańczy przywódca Abchazji Raul Chadżimba. Umowę podpisano na 10 lat, z możliwością przedłużenia. W ten sposób - po Krymie - Rosja przejęła kolejny region położony nad Morzem Czarnym. Umowę potępiła Gruzja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4dgzy3

Deklaracje o sojuszu padły wcześniej w trakcie spotkania Putina z Chadżimbą. Gospodarz Kremla zapowiedział, że wraz z podpisaniem dokumentu dwukrotnie zwiększy się pomoc finansowa Rosji dla regionu. Natomiast samozwańczy prezydent tego kaukaskiego regionu podkreślał, że liczy na współpracę w sferach bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego.

Z informacji publikowanych wcześniej przez rosyjskie media wynikało, że porozumienie rosyjsko-abchaskie przewiduje również stworzenie wspólnych oddziałów wojskowych i zobowiązuje do wzajemnej obrony.

Przeciwko podpisaniu dokumentu od początku występujowały władze w Tbilisi. Gruzińskie MSZ nazwało dokument "próbą aneksji Abchazji". Ten separatystyczny region uznawany jest za integralną część Gruzji, czasowo okupowaną przez rosyjskie wojska.

Zobacz również galerię: najnowsze rakiety pod Moskwą

d4dgzy3

Podziel się opinią

Share
d4dgzy3
d4dgzy3
Więcej tematów