Rosja nagrodziła Węgry. Dostaną gaz na specjalnych warunkach
Prorosyjska polityka rządu Viktora Orbana została nagrodzona. Węgierskiej spółce MVM udało się porozumieć z Gazpromem i uzyskać odroczenie płatności za gaz.
MVM to węgierska grupa energetyczna. Posiada kilka elektrowni, w tym siłownię atomową Paks. W poniedziałek poinformowano, że spółka ta zawarła porozumienie z Gazpromem na zakup gazu po atrakcyjnych cenach. Część płatności za ten surowiec ma zostać odroczona.
Jak tłumaczył minister rozwoju gospodarczego Węgier Marton Nagy, chodzi o ten składnik ceny gazu, który wynika z kursu forinta wobec euro i ceny gazu na giełdzie w Rotterdamie.
- Od października 2022 r. do marca 2023 r., czyli przez sześć miesięcy, Rosjanie odroczą płatność za część ceny gazu powyżej pewnej, objętej tajemnicą handlową, wartości progowej. Cena gazu za każdy miesiąc powyżej progu zostanie przez węgierską spółkę zapłacona w trzech równych częściach do marca 2026 roku - poinformował minister.
Węgierski państwowy koncern energetyczny MVM podpisał z Gazpromem kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu przez 15 lat we wrześniu ubiegłego roku. Był to pierwszy od dawna długoterminowy kontrakt unijnej firmy z Gazpromem.
Na podstawie tej umowy Węgry mają importować z Rosji 4,5 mld metrów sześciennych gazu. Z tego 3,5 mld metrów sześciennych płynie z Rosji podmorskim gazociągiem TurkStream przez Morze Czarne do Turcji, a stąmtąd przez Bułgarię i Serbię na Węgry. Pozostały 1 mld metrów sześciennych surowca Gazprom dostarcza Węgrom rurociągiem z Austrii. Cena gazu nie została podana do publicznej wiadomości.
Nagroda za prorosyjską postawę Orbana
Zawarte z Gazpromem porozumienie o odroczeniu płatności za część ceny gazu nikogo nie powinno zaskakiwać. Po napaści Rosji na Ukrainę to właśnie Węgry są jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie potępił agresora. Węgry najostrzej sprzeciwiają się też nakładaniu na Rosję kolejnych sankcji.
Wiosną Budapeszt zablokował na miesiąc wprowadzenie unijnego embarga na ropę naftową i paliwa z Rosji, których eksport stanowi źródło finansowania machiny wojennej Putina. A za zgodę na to embargo rząd Orbana wytargował zwolnienie z embarga dostaw rosyjskiej ropy naftowej do rafinerii koncernu MOL na Węgrzech i Słowacji.
Węgry zawarły też we wrześniu, gdy Rosja zakręcała kurek z gazem dla kolejnych państw w UE, umowę z Gazpromem na dodatkowe dostawy gazu. Jej wysokość to 5,8 mln metrów sześciennych na dobę.
Czytaj też:
Źródło: portfolio.hu