Trwa ładowanie...
gaz
KTS
14-08-2022 12:52

Dostawy ruszyły. Rosja zaczyna przekazywać więcej gazu Węgrom

Gazprom rozpoczął przekazywanie Węgrom większej ilości gazu, niż zapisano w dwustronnej umowie - informuje węgierski wiceminister spraw zagranicznych Tamas Menczer na Facebooku. O zwiększenie dostaw zabiegał w Moskwie szef MSZ Peter Szijjarto.

Ruszyły zwiększone dostawy gazu dla Węgier. Na zdjęciu Orban z PutinemRuszyły zwiększone dostawy gazu dla Węgier. Na zdjęciu Orban z PutinemŹródło: PAP, fot: Alexander Zemlianichenko
dckx9it
dckx9it

"Na pierwszym etapie do końca sierpnia będzie codziennie docierać z południa Tureckim Potokiem dodatkowo 2,6 mln metrów sześciennych gazu, a co do wrześniowych planów, już trwają uzgodnienia" - napisał Menczer w sobotę.

Ocenił, że na skutek wojny w Ukrainie i sankcji wprowadzonych przeciwko Rosji "Europa stoi w obliczu poważnego kryzysu dostaw energetycznych". Jak dodał, mimo ogromnego wzrostu cen gazu podstawową kwestią jest obecnie nawet nie to, ile gaz będzie kosztować, a to, czy jego ilość będzie wystarczająca w sezonie zimowym.

dckx9it

Menczer podkreślił, że w normalnych czasach ponad 32-procentowy poziom zapełnienia zbiorników gazem na Węgrzech wystarczyłby na zimę, ale "teraz niestety czasy nie są normalne". "Dlatego rząd zdecydował, że powinniśmy zdobyć około 700 mln metrów sześciennych gazu więcej, niż przewidziano w umowach" - napisał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Putin przestrzega kraje europejskie. ''To jest broń obosieczna''

Dodał, że w związku z tym Szijjarto przeprowadził niedawno rozmowy w Moskwie i dzięki temu od piątku rano Węgry otrzymują już więcej surowca.

dckx9it

Węgierska umowa na gaz z Rosją

Węgry podpisały we wrześniu 15-letnią umowę z Rosją na dostawy gazu. Gazprom ma im dostarczać 4,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie dwoma szlakami: przez Serbię i przez Austrię.

Szijjarto poinformował po przybyciu do Moskwy pod koniec lipca, że podejmuje rozmowy z szefem MSZ Siergiejem Ławrowem w sprawie zawarcia "najszybciej jak to możliwe" pokoju w Ukrainie i z wicepremierem Aleksandrem Nowakiem na temat dostaw gazu. Wcześniej zapowiedział, że Budapeszt chce dokupić większe ilości surowca.

W kwietniu Orban nie tylko zadeklarował publicznie, że nie poprzez sankcji na Rosję. Podał wówczas w wątpliwość rosyjską masakrę w Buczy. W czasie konferencji prasowej Orban oświadczył, że: "żyjemy w takich czasach, gdy nie można wierzyć nawet temu, co widzimy na własne oczy."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dckx9it
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dckx9it
Więcej tematów