Rehabilitacja 11 osób, które pomagały Żydom w czasie wojny
Szwajcarskie władze oficjalnie zrehabilitowały 11 ludzi, zajmujących się przerzucaniem do Szwajcarii w czasach II wojny światowej Żydów i innych uchodźców.
W sumie z prawa przewidującego rehabilitację osób, które pomagały uchodźcom uciekającym przed nazizmem i ukaranych w imię szwajcarskiej neutralności, skorzystało dotychczas 119 ludzi - głosi wydane w środę oświadczenie komisji parlamentu szwajcarskiego ds. rehabilitacji.
W najnowszej grupie jest trzech Francuzów, dwóch Polaków i dwóch Szwajcarów. Czwórka pozostałych pochodzi z francuskiego regionu Alzacji, podlegającej w tamtym czasie III Rzeszy. Wszyscy oni za przeprowadzenie uchodźców przez granicę neutralnej Szwajcarii trafili do więzienia, na okres od 50 dni do ośmiu miesięcy.
Agencja Associated Press przypomina, że po 1938 roku Szwajcaria stopniowo zamykała swoje granice w obawie przed zalewem uchodźców. Mimo to w latach II wojny światowej przyjęła około 300 tys. uciekinierów z okupowanych przez nazistów krajów Europy. Z tej liczby wiele tysięcy odesłano jednak z powrotem.
Pierwsza rehabilitacja miała miejsce w 2003 roku. Na rozpatrywanie podobnych wniosków komisja ma czas do końca 2008 roku, lub - w wyjątkowych okolicznościach - do 2011.