Trwa ładowanie...
d2mbvqo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

RAŚ: to nie rozwiązuje problemów górnictwa. Rusza akcja z czarnymi krzyżami

- Porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej nie rozwiązuje problemów górnictwa i regionu, a jedynie na chwilę gasi protest - uważa Henryk Mercik, działacz Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ). Przekonuje, że od 1989 r. nie powstał żaden całościowy program dla regionu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
RAŚ: to nie rozwiązuje problemów górnictwa. Rusza akcja z czarnymi krzyżami
(AFP, Fot: ANDRZEJ WIKTOR)
d2mbvqo

RAŚ rozpoczął akcję "Postawili na nas krzyżyk". W górnośląskich miastach członkowie Ruchu rozwiesili białe płachty z czarnymi krzyżami, które mają symbolizować pozostawienie Śląska samego z jego problemami.

- To, co się wydarzyło, nie rozwiązuje żadnych problemów Górnego Śląska, ba - nie rozwiązuje nawet części problemów górnictwa. Dotyczy to tylko części najbardziej w tej chwili zadłużonej, najbardziej zagrożonej spółki. Podpisanie porozumienia to miejscowe ugaszenie pożaru, który cały czas się tli i może wybuchnąć ze zdwojoną siłą - powiedział wiceszef RAŚ i wiceprzewodniczący śląskiego sejmiku Henryk Mercik.

- Te czarne krzyżyki to symbole traktowania nas z góry, przedmiotowego, jako zużytego regionu, gdzie tylko trzeba zadeptywać ogniska, które wybuchają - dodał.

d2mbvqo

Członkowie RAŚ zarzucają centralnym władzom, że ogłaszając plan dla KW całkowicie pominęły stanowisko samorządów, zarówno wojewódzkiego, jak i lokalnych, na terenie których działają kopalnie. Uważają też, że podczas ostatniej debaty na temat naprawy branży władze nie przedstawiły żadnych rozwiązań dotyczących regionu. - Po raz kolejny okazało się, że samorząd na szczeblu wojewódzkim i samorządy lokalne nie są nikomu w Warszawie potrzebne - powiedział Mercik.

Według niego, jeśli reforma samorządowa nie zostanie dokończona, samorządy w Polsce będą jedynie "fasadowe". Wiceprzewodniczący RAŚ przekonuje, że tylko silny samorząd powstrzyma region przed degradacją. - Chcemy rozmawiać o bardzo poważnych problemach tego regionu jak równy z równym, jak partnerzy. Nie chcemy być petentami - zaznaczył.

Pytany o recepty RAŚ dla górnictwa, Mercik powiedział, że trzeba reformować całą branżę kompleksowo, a nie tylko jedną spółkę, i mieć strategię na wiele lat. Zwrócił uwagę, że branża jest obciążona wieloma podatkami.

Jak podkreślił, wygaszenie kopalń będzie skutkowało tym, że Polska ze znaczącego producenta stanie się jednym z największych importerów tego surowca. - Natomiast oczywistym jest to, że górnictwo w jakiejś przyszłości będzie się kurczyć, nie unikniemy tego, chociażby z powodu wyczerpania złóż - zaznaczył.

d2mbvqo

W opinii Mercika, do reformowania branży powinien być aktywnie włączony silny samorząd. Aby był silny, musi być uchwalone odpowiednie prawo, przede wszystkim ustawa metropolitalna dedykowana wyłącznie regionowi - przekonywał wiceprzewodniczący RAŚ.

Zobacz wideo. Kopalnie mogą być dobrą inwestycją

d2mbvqo

Podziel się opinią

Share

d2mbvqo

d2mbvqo
Więcej tematów