Trwa ładowanie...
d4lo2we

Radosław Sikorski: Polska poważnie zaniepokojona wydarzeniami na Ukrainie

Przebywający z wizytą w Iranie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział w sobotę, że Polska jest zaniepokojona wydarzeniami na Ukrainie oraz potwierdził, że na Krymie doszło do "interwencji" sił rosyjskich.
Share
Radosław Sikorski
Radosław SikorskiŹródło: PAP, Fot: Maciej Kulczyński
d4lo2we

Sikorski na wspólnej konferencji z szefem irańskiej dyplomacji Mohammadem Dżawadem Zarifem powiedział, że polski konsulat na Krymie potwierdził niepokojące informacje dotyczące "interwencji sił rosyjskojęzycznych i rosyjskich na Krymie".

- Interwencje stanowią dramatyczne złamanie zasad OBWE i nie tylko - podkreślił Sikorski.

Szef MSZ zapewnił także, że jest w ciągłym kontakcie z prezydentem i premierem. Poinformował, że na temat ostatnich wydarzeń rozmawiał z szefami MSZ i MON Ukrainy.

d4lo2we

Powiedział dziennikarzom, że w najbliższym czasie można się spodziewać spotkań "najwyższych gremiów" państw zachodnich w związku z sytuacją na Ukrainie. Podkreślił, że Polska cały czas domaga się respektowania umowy z Budapesztu (Memorandum Budapeszteńskie z roku 1994).

- Sytuacja niestety rozwija się w bardzo niepokojącym kierunku - podsumował Sikorski.

Minister spraw zagranicznych informował w sobotę, że w związku z sytuacją na Ukrainie skraca wizytę w Iranie i wraca do Warszawy.

Oświadczenie MSZ ws. sytuacji na Krymie

d4lo2we

W kontekście ostatnich wydarzeń na Krymie Polska zdecydowanie wzywa do respektowania integralności terytorialnej Ukrainy, przestrzegania prawa międzynarodowego, w tym podstawowych zasad Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Wszelkie decyzje podejmowane w najbliższym czasie, w tym o charakterze wojskowym, mogą mieć niepowetowane konsekwencje dla porządku międzynarodowego.

Apelujemy o zaprzestanie prowokacyjnych ruchów wojsk na Półwyspie Krymskim.

Wzywamy państwa-sygnatariuszy Memorandum Budapesztańskiego z grudnia 1994 r. zapewniającego gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy do respektowania i realizacji swych zobowiązań.

Marcin Wojciechowski
Rzecznik Prasowy MSZ

d4lo2we

Podziel się opinią

Share
d4lo2we
d4lo2we
Więcej tematów