Trwa ładowanie...
d3y2pia
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Radosław Sikorski: Polska poważnie zaniepokojona wydarzeniami na Ukrainie

Przebywający z wizytą w Iranie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział w sobotę, że Polska jest zaniepokojona wydarzeniami na Ukrainie oraz potwierdził, że na Krymie doszło do "interwencji" sił rosyjskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radosław Sikorski
Radosław Sikorski (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)
d3y2pia

Sikorski na wspólnej konferencji z szefem irańskiej dyplomacji Mohammadem Dżawadem Zarifem powiedział, że polski konsulat na Krymie potwierdził niepokojące informacje dotyczące "interwencji sił rosyjskojęzycznych i rosyjskich na Krymie".

- Interwencje stanowią dramatyczne złamanie zasad OBWE i nie tylko - podkreślił Sikorski.

Szef MSZ zapewnił także, że jest w ciągłym kontakcie z prezydentem i premierem. Poinformował, że na temat ostatnich wydarzeń rozmawiał z szefami MSZ i MON Ukrainy.

d3y2pia

Powiedział dziennikarzom, że w najbliższym czasie można się spodziewać spotkań "najwyższych gremiów" państw zachodnich w związku z sytuacją na Ukrainie. Podkreślił, że Polska cały czas domaga się respektowania umowy z Budapesztu (Memorandum Budapeszteńskie z roku 1994).

- Sytuacja niestety rozwija się w bardzo niepokojącym kierunku - podsumował Sikorski.

Minister spraw zagranicznych informował w sobotę, że w związku z sytuacją na Ukrainie skraca wizytę w Iranie i wraca do Warszawy.

Oświadczenie MSZ ws. sytuacji na Krymie

W kontekście ostatnich wydarzeń na Krymie Polska zdecydowanie wzywa do respektowania integralności terytorialnej Ukrainy, przestrzegania prawa międzynarodowego, w tym podstawowych zasad Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

d3y2pia

Wszelkie decyzje podejmowane w najbliższym czasie, w tym o charakterze wojskowym, mogą mieć niepowetowane konsekwencje dla porządku międzynarodowego.

Apelujemy o zaprzestanie prowokacyjnych ruchów wojsk na Półwyspie Krymskim.

Wzywamy państwa-sygnatariuszy Memorandum Budapesztańskiego z grudnia 1994 r. zapewniającego gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy do respektowania i realizacji swych zobowiązań.

Marcin Wojciechowski
Rzecznik Prasowy MSZ

d3y2pia

Podziel się opinią

Share

d3y2pia

d3y2pia
Więcej tematów