Trwa ładowanie...
d3lv6sl

Rada Krajowa SLD zdecydowała o starcie w koalicji Zjednoczona Lewica

Rada Krajowa SLD podjęła uchwałę o udziale partii w koalicji Zjednoczona Lewica. - Zatwierdziliśmy również liderów koalicyjnych list do Sejmu - powiedział rzecznik Sojuszu Dariusz Joński i dodał, że "przytłaczająca większość była za".
Share
Rada Krajowa SLD zdecydowała o starcie w koalicji Zjednoczona Lewica
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d3lv6sl

Współprzewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot powiedział z kolei dziennikarzom, że został upoważniony przez Radę Polityczną do podpisania umowy koalicyjnej z SLD, UP i Zielonymi. Dodał, że na listach Zjednoczonej Lewicy Twój Ruch będzie miał 10 jedynek i ok. 20 drugich miejsc.

Palikot na konferencji prasowej po Krajowej Radzie Politycznej TR powiedział, że umowa koalicyjna może zostać podpisana w tym tygodniu. Dodał, że "być może w poniedziałek, najpóźniej w środę" dojdzie do rejestracji komitetu Zjednoczonej Lewicy.

Szef Twojego Ruchu pytany, gdzie jego ugrupowanie dostało pierwsze miejsca na listach powiedział, że poinformuje o tym wraz z pozostałymi koalicjantami w dniu rejestracji komitetu. - Uzgodniliśmy precyzyjnie, kto ile jedynek dostaje z poszczególnych koalicjantów. Nie ustaliliśmy jeszcze do końca w dwóch, trzech przypadkach, jeszcze się ważą losy konkretnych miejsc - powiedział.

Palikot dodał, że "nie ma sporu" wśród koalicjantów, że z jedynki z Warszawy wystartuje przedstawicielka TR Barbara Nowacka. - Bardzo się z tego cieszymy. To jest prestiżowe rozstrzygniecie i dobre dla Zjednoczonej Lewicy. Jestem przekonany, że także nasi kandydaci (Twojego Ruchu - przyp.) z drugich, trzecich i dalszych miejsc będą w stanie powalczyć o zwycięstwo - ocenił.

d3lv6sl

Pytany o głosy krytyczne przedstawicieli środowisk lewicowych, którzy mówią o nadreprezentacji Twojego Ruchu na listach, odpowiedział, że jego zdaniem takiej nadreprezentacji nie ma. Nie ma żadnych sondaży, które by pokazywały, że relacje miedzy nami, a tym bardziej SdPl czy innymi mniejszymi środowiskami są takie, że to byłaby nadinterpretacja - powiedział.

Szef SdPl Wojciech Filemonowicz i szef Unii Pracy Waldemar Witkowski poinformowali PAP w sobotę, że SdPL z Unią Pracy, ugrupowaniem Wolność i Równość oraz w porozumieniu z Unią Lewicy i Partią Zielonych skierowały apel do SLD. Domagają się w nim "partnerskiego działania bez dyktatu jakiejkolwiek strony porozumienia".

- Uważamy, że należy wspólnie rozważyć udział Twojego Ruchu w Zjednoczonej Lewicy" - powiedział PAP Filemonowicz. - Po naszej stronie nie będzie zgody (...), na nadreprezentację tego schodzącego ze sceny politycznej ugrupowania. Apelujemy do Rady Krajowej SLD o dalsze tworzenie tego porozumienia na zasadach partnerskich, choćby bez ugrupowania, które tych zasad nie szanuje - oświadczył.

Na godz. 16 zaplanowana jest konferencja prasowa SLD po posiedzeniu Rady Krajowej partii.

d3lv6sl

Palikot na konferencji zaapelował też do prezydenta Andrzeja Dudy o umieszczenie dodatkowych dwóch pytań w referendum, które ma odbyć się 6 września. - Pierwsze o to, czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa i odbywać się w szkole. To jest 1,5 mld zł z budżetu. Drugie pytanie, czy fundusz kościelny powinien być zlikwidowany, czy nie. (...) W tym roku kwota tego funduszu znów drastycznie wzrosła, przekraczając sumę 130 mln zł - powiedział. Dodał, że te dwa pytania "wyrażają ideę świeckiego państwa

d3lv6sl

Podziel się opinią

Share
d3lv6sl
d3lv6sl
Więcej tematów