PolskaPrzedszkole z głowy

Przedszkole z głowy



Z nowym rokiem w poznańskich przedszkolach szykują się duże zmiany. Większość z nich spowodowana będzie przekształceniami w placówki niepubliczne i likwidacjami. A także wprowadzeniem - pierwszej w Polsce - komputerowej rekrutacji przedszkolaków.

Przedszkole z głowy

Poznańskie przedszkola powoli dopada niż demograficzny. Z wyników rekrutacji widać, że z roku na rok placówki mają coraz większą liczbę wolnych miejsc. W roku szkolnym 2004/2005 miasto przygotowało ponad 12,3 tys. miejsc. Wolnych zostało około 600. Dodatkową bolączką są finanse, a właściwie ich ciągły brak. Poznań jako powiat grodzki na oświatę dostał w tym roku ok. 175 mln zł z budżetu państwa, a wydał blisko 222 mln zł. Jednym z pomysłów na lepsze funkcjonowanie przedszkoli jest przekształcenie ich w placówki niepubliczne. W dalszym ciągu nie wyjaśniona jest jednak kwestia Przedszkola nr 61, mieszczącego się przy ul. Mielżyńskiego.

Puste, ale z Regonem

W tej chwili przy ul. Mielżyńskiego działają dwa przedszkola: nr 61 i niepubliczne Pod Kasztanem. To pierwsze istnieje tylko z nazwy, ma NIP i Regon. Nie ma w nim pracowników i co najważniejsze - nie uczęszcza tam żadne dziecko. Pod Kasztanem funkcjonuje od 1 września. W tej chwili uczy się w nim 99 dzieci. Nabór przeprowadzany był - zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z Wydziałem Oświaty i rodzicami - do placówki niepublicznej, a nie przedszkola państwowego.

- Na chwilę obecną mówimy o dwóch likwidacjach - wyjaśnia Andrzej Tomczak, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Zlikwidowane będzie Przedszkole nr 61 a także Przedszkole nr 31, mieszczące się na ul. Ogrodowej. Tam Politechnika Poznańska wymówiła nam najem pomieszczeń, które zajmowało przedszkole.

W szkolnej ławie

Najwięcej kontrowersji wzbudza sprawa Przedszkola nr 72 Jarzębinowy Dworek, przeniesionego z ul. Dziedzickiej do drugiego - przy ul. św. Antoniego. Warunki w nim - zdaniem władz miasta - nie odpowiadały kształceniu dzieci. Rodzice protestowali, dzieci przeniesiono. Decyzją radnych przedszkole ocalało. Po naborze okazało się, że do placówki zapisało się tylko jedno dziecko. Powstał projekt, by Przedszkole nr 72 połączyć w Zespół Przedszkolno-Szkolny z pobliską Szkołą Podstawową nr 63.

W tej chwili na ponad 130 przedszkoli - prowadzonych przez miasto - 15 znajduje się w budynkach lub pomieszczeniach dzierżawionych od prywatnych właścicieli lub instytucji.

- W najbliższym czasie będziemy musieli zastanowić się co z nimi zrobić, zwłaszcza, że nie wiemy kiedy i kto wypowie nam czynsz. W tym roku mieliśmy już takie przypadki - opowiada Andrzej Tomczak. - Najprostszym rozwiązaniem będzie przyłączenie przedszkoli do szkół podstawowych.

Dzieci nie ucierpią

Wolę przekształcenia placówek w niepubliczne złożyli dyrektorzy poznańskich przedszkoli nr: 32, 44, 75, 79, 86, 114, 139 i 174. Uważają oni, że na prywatyzacji nie ucierpią dzieci, a ich rodzice nie stracą pieniędzy. Wręcz przeciwnie. Dzieci będą miały bardziej atrakcyjne zajęcia, dodatkowe fakultety. A rodzice nie zapłacą ani złotówki więcej niż za pobyt dziecka w przedszkolu miejskim. Wszystkie te projekty w najbliższym czasie trafią do Komisji Oświaty, potem muszą zostać zaopiniowane przez radnych.

Najprawdopodobniej w marcu 2005 roku rozpocznie się - pierwsza w Polsce - komputerowa rekrutacja do przedszkoli. - Ma ona przede wszystkim usprawnić proces rekrutacyjny - wyjaśnia Piotr Mróz, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty. - Przebiegać będzie dwuetapowo: w pierwszej jej części będziemy zbierać dane, wówczas wypełniane będą także karty zgłoszeniowe, potem nastąpi tzw. nabór właściwy. Rodzice będą mogli - podobnie jak przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych - podać przedszkole tzw. pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru. Dzięki temu będzie wiadomo ile rzeczywiście dzieci zostanie zapisanych do przedszkola, ile miejsc będzie się dublować, a ile zostanie wolnych.

Placówki do likwidacji

- Przedszkole nr 31 ul. Ogrodowa 11/5,
- Przedszkole nr 61 ul. Mielżyńskiego,

Placówki do przeniesienia

- Przedszkole nr 23 ul. Wszystkich Świętych,
- Przedszkole nr 51 ul. Głogowska 40,

Placówki do połączenia ze szkołą

- Przedszkole nr 72 „Jarzębinowy Dworek” ul. św. Antoniego 42

Placówki, które wyraziły wolę przekształcenia z państwowych w niepaństwowe

- Przedszkole nr 32 „Świerszczykowe Nutki” ul. Chociszewskiego 44c,
- Przedszkole nr 44 „Janusza Korczaka” ul. Dmowskiego 17,
- Przedszkole nr 75 ul. Sporna 4,
- Przedszkole nr 79 ul. Bukowska 47a,
- Przedszkole nr 86 ,,Tęczowy Świat” ul. Juliusza Słowackiego 15,
- Przedszkole nr 114 „Pinokio” os. Bohaterów II wojny światowej 1,
- Przedszkole nr 139 „Misia Coralgola” ul. Za Cytadelą 120,
- Przedszkole nr 174 „Królewny Śnieżki” os. Jana III Sobieskiego.

Andrzej Tomczak Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania Myślę, że po przeprowadzeniu nowej rekrutacji do przedszkoli na rok szkolny 2005/2006, będziemy mogli realnie ocenić jak rozkładają się w tych placówkach wolne miejsca Czy potrzebne będą likwidacje kolejnych placówek? Może część z nich zostanie przekształcona lub połączona ze szkołami podstawowymi. Czas pokaże.

Katarzyna Sklepik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)