Trwa ładowanie...
07-06-2015 12:05

Prymas Polski Wojciech Polak: nie zrównywać małżeństwa i rodziny z innymi formami wspólnego życia

Nie pozwólmy, aby poprzez ustawodawcze próby zrównać małżeństwo i rodzinę z takimi formami wspólnego życia, które przecież nimi nie są - apelował prymas Polski abp Wojciech Polak podczas obchodów Święta Dziękczynienia na Polach Wilanowskich w Warszawie. Procesja z ikoną Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej dotarła przed południem do Świątyni Opatrzności Bożej. W mszy uczestniczą m.in. prezydent elekt Andrzej Duda i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prymas Polski Wojciech Polak: nie zrównywać małżeństwa i rodziny z innymi formami wspólnego życiaŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d18xkxb
d18xkxb

Święto Dziękczynienia odbywa się pod hasłem "Królowo Rodzin - dziękujemy i zawierzamy". W mszy św. sprawowanej na terenie Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie uczestniczą m.in.: prezydent elekt Andrzej Duda, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego, parlamentarzyści, a także prezydenci miast papieskich z całej Polski oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Nawiązując do tegorocznego hasła Święta Dziękczynienia, prymas podkreślił w homilii, że zgromadzeni wokół Królowej Rodzin możemy odkrywać przekonujące piękno, do jakiego są zaproszone nasze chrześcijańskie rodziny.

"Marginalizowanie rodziny i ideologiczna kolonizacja"

- Zaproszone są z całą prostotą, a zarazem ze wszystkimi ważnymi wyzwaniami, przed jakimi dziś stają. W prostotę tego piękna wpisują się pewnie najpierw te najbardziej oczywiste, a może już dziś właśnie nieoczywiste, postawy. Dlatego mając przed oczyma Świętą Rodzinę z Nazaretu, tak o nich mówił papież Franciszek: "kiedy w jakieś rodzinie nie jesteśmy natrętni i prosimy o pozwolenie, kiedy w jakiejś rodzinie nie jesteśmy egoistyczni i uczymy się mówić dziękuję i kiedy w jakiejś rodzinie ktoś zdaje sobie sprawę, że uczynił coś złego i umie prosić o przebaczenie, to w takiej rodzinie rodzi się pokój i radość" - mówił abp Polak.

Zdaniem prymasa przekonujące piękno chrześcijańskiej rodziny, to "piękno życia otwartego na życie i chroniącego życie", bo przecież - jak przypomniał nam papież Franciszek - "obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka. Zakłada przekonanie, że każda istota ludzka jest zawsze święta i nienaruszalna w jakiejkolwiek sytuacji i w jakiejkolwiek fazie swego rozwoju" - mówił.

d18xkxb

- Przekonujące piękno chrześcijańskiej rodziny, to piękno wspólnego małżeńskiego życia, opartego na miłości i wierności mężczyzny i kobiety, zdolnych do całkowitego i wyłącznego daru z siebie samych - jeden dla drugiej, jedna dla drugiego" - dodał.

- Nie pozwólmy, aby ta rzeczywistość została zawłaszczona, aby - jak mówił papież Franciszek - została ideologicznie skolonizowana, również poprzez ustawodawcze próby zrównujące małżeństwo i rodzinę z formami, z takimi sposobami wspólnego życia, które przecież nimi nie są - apelował w homilii abp Polak.

- Dla niektórych osób rodzina zdaje się nie przystawać do współczesnej kultury; coraz częściej próbuje się ją zepchnąć na margines społeczeństwa - podkreślił prymas Polski.

- Wobec Królowej Rodzin pragniemy dziś w modlitwie dziękować za rodziny i Jej zawierzyć nasze rodziny. Owszem, trudno zaprzeczyć, że dla niektórych rodzina zdaje się nie przystawać do współczesnej kultury i dlatego coraz bardziej próbuje się ją zepchnąć na margines społeczeństwa. Odbiera się jej własne miejsce. Czasem ciężko oprzeć się wrażeniu, że w życiu publicznym ekonomia, interes idą swoim własnym torem, podczas gdy więzy rodzinne przywołuje się jedynie jako sentymentalne wspomnienie. Niewielu decyduje się dzisiaj mówić głośno o trwałości, nierozerwalności i wierności w małżeństwie - mówił w homilii prymas Polski.

d18xkxb

Podkreślił jednocześnie, że dzisiaj dziękujemy za rodzinę, która nie jest wyłącznie niedościgłym ideałem, ale pomimo "całej swej kruchości pozostaje naprawdę największym skarbem ludzkości".

- To w niej na wyciągnięcie ręki spotykamy człowieka, który nie jest sam. Jako dziecko, rodzeństwo, małżonek, rodzic, bez żadnej zasługi przychodzi na świat z miłości i do niej dorasta. Jest w stanie na nią odpowiedzieć i wziąć za nią odpowiedzialność. Wyraża ją w swojej cielesności, aż do przekazania życia - mówił.

- Dziękujemy za rodzinę, która jest skarbem przez swoją zdolność budowania trwałych więzi społecznych. Bez niej nie można liczyć na zaufanie, wychowanie i oddanie siebie do końca w życiu społecznym. To ona jest szkołą i gwarancją dobra wspólnego - czyli dobra każdej i każdego, każdej kobiety i każdego mężczyzny, bez wyjątku. Gdy wszystko wokół zawodzi, ona jest dowodem na to, że sens życia polega na obietnicy, do której trzeba powracać i którą, zawierzając Bogu, można wypełnić - dodał prymas Polski.

d18xkxb

Zbiórka na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w całej Polsce

Procesja wyruszyła rano z pl. Piłsudskiego. Bp Rafał Markowski, który przywitał uczestników procesji, przypomniał, że VIII Święto Dziękczynienia związane jest z budową Świątyni Opatrzności Bożej. "Kolejnego roku dziękujemy Opatrzności za wielkie rzeczy, które dokonuje dla nas, dziękowaliśmy za beatyfikację księdza Jerzego, za beatyfikację Jana Pawła II, dziękowaliśmy również za kanonizację Jana Pawła II, dzisiejszą myślą przewodnią Święta Dziękczynienia jest wielkie dziękczynienie za nawiedzenie ikony jasnogórskiej, jaka dokonała się w naszych parafiach na terenie archidiecezji warszawskiej na przestrzeni minionego roku" - zaznaczył.

Jak dodał, uczestnicy pielgrzymki chcą podziękować też m.in. "za wielkie rzeczy, których dokonał Bóg". - Dziękujemy za wszelkie łaski, które Maryja nam wyprosiła (...) dziękujemy za jej miłość, którą otacza każdego z nas, nasze rodziny i nasz naród - mówił bp Markowski.

W procesji szły dwie orkiestry strażacka i góralska, a także m.in. poczty sztandarowe, wojsko, harcerze, górnicy, duchowni, przedstawiciele organizacji katolickich i parafii warszawskich.

d18xkxb

Przy kościele św. Antoniego Mari Zaccarii nastąpiło uroczyste przekazanie Świętego Wizerunku. Ostatni odcinek do Świątyni Opatrzności Bożej uczestnicy przeszli w asyście przedstawicieli różnych grup i stanów, w tym: przedstawiciele Wojska Polskiego, harcerzy, Episkopatu Polski, duchownych z całego kraju, prezydentów miast papieskich oraz darczyńców, którzy przybyli z różnych części Polski. Na ostatnim odcinku obraz nieśli przedstawiciele Episkopatu i żołnierze WP.

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Święto Dziękczynienia, obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.

d18xkxb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18xkxb
Więcej tematów