Trwa ładowanie...

Program 500+. W sierpniu 2,1 mln wniosków o świadczenia

W sierpniu złożono 2,1 mln wniosków o świadczenie z programu 500+, w tym 580 tys. online. Oznacza to, że 80,4 proc. uprawnionych rodzin złożyło wniosek na nowy okres świadczeniowy, z czego 28 proc. przez internet - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Program 500+. W sierpniu 2,1 mln wniosków o świadczeniaŹródło: East News, fot: Lukasz Piecyk/REPORTER
d4fbcau
d4fbcau

Trwa przyjmowanie wniosków o świadczenie 500+ na nowy okres. Wydane wcześniej decyzje obowiązują do końca września, jednak aby nie było przerwy w wypłacie świadczeń, wniosek należało złożyć do końca sierpnia. Wnioski wciąż można składać, ale trzeba się liczyć z tym, że wypłata może nastąpić później niż w październiku - świadczenie będzie wówczas wypłacone z wyrównaniem.

Rok programu Rodzina 500+. Jakie zmiany nas czekają? Zobacz wideo:

Jak poinformowało w piątek MRPiPS, w sierpniu złożono 2 mln 104 tys. 406 wniosków o świadczenie na nowy okres. Obecnie świadczenie trafia do ponad 2,6 mln rodzin.

Najwięcej wniosków złożono na Mazowszu (320 tys. 454), Śląsku (223 tys. 34) i w Wielkopolsce (213 tys. 515).

d4fbcau

MRPiPS przypomina, że złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku we wrześniu oznacza, że świadczenie będzie wypłacone do końca listopada z wyrównaniem za październik; wniosek złożony w październiku to wypłata do końca grudnia z wyrównaniem za październik i listopad.

Jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Jeżeli we wniosku będą błędy, to gmina wezwie do poprawienia go, na co jest 14 dni. Jeśli wniosek będzie niekompletny, trzeba będzie go uzupełnić w terminie od 14 do 30 dni (dokładny termin wyznaczy gmina).

Wniosek o świadczenie 500+ należy składać każdego roku, prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy - rozpoczął się wcześniej, 1 kwietnia 2016 r., kiedy program Rodzina 500+ oficjalnie wystartował. Wydłużono go, by nie trzeba było składać wniosków dwukrotnie w ciągu tego samego roku.

d4fbcau

W nowym okresie świadczeniowym wyprowadzono kilka zmian dotyczących 500+, jedna z nich dotyczy rodziców samotnie wychowujących dzieci. Aby otrzymać świadczenie, muszą oni do wniosku dołączyć pochodzący od sądu lub zatwierdzony przez sąd tytuł wykonawczy ustalający alimenty na dziecko od drugiego rodzica. Jeśli zaświadczenie takie nie zostanie dołączone do wniosku, urząd go przyjmie, ale wezwie do uzupełnienia tego braku w terminie 3 miesięcy.

Agata Szczepańska, PAP

d4fbcau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbcau
Więcej tematów