Trwa ładowanie...
d2rp30t

Proces ws. korupcji w gdańskim PORD trwa już od 6 lat. Przesłuchano 300 świadków

Sąd przesunął ogłoszenie wyroku w sprawie afery korupcyjnej w gdańskim PORD. Musi zostać przesłuchany dodatkowy świadek. Sprawa ciągnie się od sześciu lat. Na ławie oskarżonych zasiadło 40 osób i przesłuchano 300 świadków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Proces ws. korupcji w gdańskim PORD trwa już od 6 lat. Przesłuchano 300 świadków
(WP.PL, Fot: Tomasz Gdaniec)
d2rp30t

Sąd Okręgowy w Gdańsku zdecydował, że mimo rozpoczęcia mów końcowych obrońców, musi przesłuchać jeszcze jednego świadka. Tym samym termin ogłoszenia wyroku przesunął się o miesiąc.

Sprawa toczy się od stycznia 2009 roku. Wówczas funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 46 osób – egzaminatorów oraz pracowników biurowych. Prokuratura uważa, że mózgiem nielegalnego procederu był Wojciech K. Jako były instruktor jazdy dobrze znał środowisko kursantów. Dzięki zatrudnieniu w PORD miał kontakty ze wszystkimi egzaminatorami. Jednak oskarżony nie przyznaje się do winy.

- Proces w sprawie korupcji w pomorskim ośrodku egzaminacyjnym trwa tak długo ze względu na chorobę oskarżonych oraz dużą liczbą świadków. Większość z nich to młodzi ludzie, którzy wyjechali za granicę i przestali stawiać się na wezwania sądu. Obrońcy wnioskowali, aby przesłuchać ponad 300 osób – mówi Wirtualnej Polsce prok. Mariusz Marciniak z Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

d2rp30t

Po wybuchu afery Urząd Marszałkowski, sprawujący nadzór nad PORD wprowadził nowe zasady walki z korupcją. Wprowadzono monitoring w pokoju egzaminatorów i oddzielono ich od zdających oraz instruktorów jazdy. Jednak nie uchroniło to od popełniania kolejnych przestępstw. Od października 2014 roku gdańscy prokuratorzy nadzorują postępowanie przygotowawcze wobec 13 osób związanych z ośrodkiem. Według śledczych mieli oni za łapówki załatwiać prawa jazdy.

Podobne śledztwa toczą się w całym kraju. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach w 2009 roku wszczęła dochodzenie przeciwko 50 osobom podejrzanym o udział w procederze łapówkarskim w katowickim ośrodku egzaminowania kierowców. Przedstawiono im łącznie ponad tysiąc zarzutów.

- Śledztwo toczy się tak długo ze względu na liczbę osób oraz faktów, które należy sprawdzić. Część wyroków już zapadła. Głównie wobec osób, które zdecydowały się na dobrowolne poddanie się karze. Większy akt oskarżenia planujemy przesłać do sądu w czerwcu — mówi Wirtualnej Polsce prok. Piotr Żak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Śledztwa w sprawie korupcji toczyły się w ciągu ostatnich pięciu lat w większości ośrodków egzaminacyjnych, m.in. Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Lublinie.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2rp30t

Podziel się opinią

Share
d2rp30t
d2rp30t