Trwa ładowanie...

Prezydent zapowiada referendum ws. konstytucji

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział referendum w sprawie zmian w konstytucji. Miałoby się ono odbyć w przyszłym roku.

Prezydent zapowiada referendum ws. konstytucjiŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d2ha0l6
d2ha0l6

- Czas na poważna debatę na temat konstytucji, co jako prezydent w dniu konstytucji 3 maja z całą mocą powiedzieć, na debatę z udziałem dojrzałego polskiego społeczeństwa, nie tylko elit i polityków - mówił Andrzej Duda na Pl. Zamkowym w Warszawie w czasie obchodów rocznicy pierwszej polskiej ustawy zasadniczej.

- Chcę, aby w przyszłym - 2018 roku - odbyło się referendum w sprawie konstytucji. W moim przekonano jako prezydenta, moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć czy konstytucja obowiązująca od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowolenie z tego modelu ustrojowego. Czas rozpocząć tę ważną debatę w w 20-lecie konstytucji, na rok przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości – podkreślił prezydent.
I dodał, że "będziemy się przygotowywali do tej wielkiej świętej dla całego naszego narodu i państwa rocznicy". - Ale uważam, że w tym właśnie roku 2018, naród polski powinien się wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, jakich kierunków w przyszłości chce, jakiej chce roli prezydenta, Sejmu, Senatu, jakie prawa i wolności powinny być bardziej akcentowane. Wierzę w to, że to jest przedsięwzięcie, które jesteśmy w stanie przeprowadzić ponad podziałami – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent ma prawo zarządzić ogólnokrajowe referendum za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

d2ha0l6

Portal 300polityka podał, że może prezydent będzie chciał przeforsować model prezydencki w Polsce. "W maju ma mieć miejsce jeszcze kilka inicjatyw prezydenta Dudy pokazujących jego ambicje do odegrania większej roli" - czytamy na stronie internetowej 300polityka.pl

Według sondażu CBOS z 29 marca, niespełna jedna trzecia badanych (30 proc.) sądzi, że konstytucję powinno się zmienić. Zmian w ustawie zasadniczej nie chce 49 proc. ankietowanych.

d2ha0l6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ha0l6
Więcej tematów