Trwa ładowanie...

Prezydent Turcji oświadczył, że to koniec rozmów pokojowych z Partią Pracujących Kurdystanu. "Bojownicy muszą się poddać lub zostaną zneutralizowani"

• Prezydent Turcji: należy zakończyć kurdyjską rebelię • Erdogan zapowiedział, że nie będzie negocjował z Partią Pracujących Kurdystanu • PKK w lipcu 2015 roku złamała rozejm z Turcją
Share
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganŹródło: AFP, Fot: SIA KAMBOU
d2i5xun

- Bojownicy muszą się poddać lub zostaną "zneutralizowani" - powiedział w poniedziałek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w wystąpieniu w Ankarze, transmitowanym na żywo przez państwową telewizję TRT. Erdogan oświadczył, że skończył się czas na rozmowy z nielegalną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) i należy zakończyć trwającą od ponad 30 lat kurdyjską rebelię.

W lipcu ubiegłego roku PKK złamała rozejm i rozpoczęła starcia z tureckimi siłami bezpieczeństwa. Od tego czasu w zamachach i walkach na kurdyjskim południowym wschodzie Turcji zginęło prawie 400 żołnierzy i policjantów oraz kilka tysięcy bojowników. Według opozycji od tego czasu śmierć poniosło od 500 do tysiąca cywilów. Turcja atakuje też regularnie obozy PKK w górzystym regionie północnego Iraku.

PKK, która domaga się większej autonomii dla Kurdów w Turcji, jest uznawana przez ten kraj, jak i przez Unię Europejską oraz USA za organizację terrorystyczną.

Od 1984 roku konflikt kurdyjsko-turecki kosztował już życie ponad 40 tysięcy osób.

d2i5xun

Podziel się opinią

Share
d2i5xun
d2i5xun
Więcej tematów