Prezydent poinformował premiera o swojej decyzji w sprawie IPN?
Z nieoficjalnych informacji wynika, że rano w Pałacu Prezydenckim doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim. Prezydent miał poinformować Morawieckiego o swojej decyzji w sprawie nowelizacji ustawy o IPN.
Informację o spotkaniu prezydenta z premierem podał portal 300polityka.pl. Zdaniem rozmówców portalu rozmawiano o nowelizacji ustawy o IPN. Prezydent ma o godz. 11 poinformować publicznie, jaka podjął decyzję w kwestii jej podpisania.
W miniony piątek ustawę przegłosował Senat. Zgodnie z konstytucją głowa państwa ma 21 dni na jej podpisanie. Może też wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z konstytucją bądź zawetować ustawę i ta trafi wówczas do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Jeśli Sejm ponownie uchwali ustawę większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, prezydent ma siedem dni na jej podpisanie.
Ustawa o IPN przewiduje, że „każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”. W ustawie znalazły się także przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.
Zapisy te wywołały kontrowersje w Izraelu, USA i na Ukrainie i spowodowała napięcie w relacjach z tymi państwami. Do izraelskiego parlamentu - Knesetu - wpłynął nowy projekt ustawy, który może sprawić, że nowelizacja ustawy o IPN zostanie uznana za negowanie Holokaustu. Popiera go ponad połowa członków parlamentu Izraela. Ukraiński parlament ma we wtorek przyjąć specjalne oświadczenie ws. nowelizacji ustawy o IPN.
Stany Zjednoczone oceniły, że ustawa o IPN może być zagrożeniem dla wolności słowa i badań naukowych.
Podczas zeszłotygodniowych obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz ambasador Anna Azari przed zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”. W poniedziałek Azari spotkała się z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, który zadeklarował „gotowość do dalszego dialogu z Izraelem”.
Sama Azari, w rozmowie z Konradem Piaseckim w Radiu ZET stwierdziła, że jeśli prezydent podpisze tę ustawę, to prawdopodobnie nie będą miały sensu spotkania z polskim zespołem ds. dialogu z Izraelem.
Zespół taki, został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego 1 lutego. To efekt realizacji ustaleń, jakie kilka dni temu, podczas rozmowy telefonicznej podjęli premierzy Polski i Izraela. Jak wówczas informowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska "ustalono, że będzie prowadzony dialog między zespołami obu krajów". "Dialog ten nie będzie dotyczył suwerennych decyzji polskiego parlamentu" - napisała na swoim profilu na Twitterze.